Ilu prosumentów przybywa w Polsce w miesiąc?
Mówiąc o liczbie prosumentów w Polsce zazwyczaj podaje się ogólnie, że grono przekroczyło 1,4 mln właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dlatego sprawdźmy ilu dokładnie prosumentów fotowoltaicznych było podłączonych do sieci na koniec kwietnia br. Jaka jest miesięczna dynamika wzrostu? Analizujemy miesięczne sprawozdanie ARE.
Podziel się
- Na koniec kwietnia br. do sieci podłączonych było 1 427 533 prosumentów fotowoltaicznych. To o kilkanaście tysięcy więcej niż miesiąc wcześniej.
- Fotowoltaika stanowi najważniejszy obszar OZE w miksie energetycznym Polski. To głównie dzięki rozwojowi sektora prosumenckiego można mówić o ciągłym rozwoju OZE.
- Generacja z węgla spadła na rzecz OZE i gazu. Dynamika rozwoju OZE względem 1-szego kwartału 2023 r. wynosi 114,1%. Dokładne dane prezentujemy poniżej.
Ilu dokładnie jest prosumentów fotowoltaicznych w Polsce?
W Polsce rynek energii odnawialnej dynamicznie się rozwija, a fotowoltaika jest jednym z najważniejszych źródeł czystej energii. Statystyki pokazują jasno - prosumentów fotowoltaicznych w Polsce stale przybywa. Z miesiąca na miesiąc można mówić nawet o kilkunastu nowych mikroinstalacjach.
Jeszcze w marcu tego roku podłączonych do sieci prosumentów fotowoltaicznych było dokładnie 1 414 923. Zgodnie ze sprawozdaniem Agencji Rynku Energii, na koniec kwietnia było to już 1 427 533. Można zatem mówić o poszerzeniu grona prosumentów o 12 610 nowych członków w miesiąc.
Ile energii oddali do sieci?
Wraz ze stałym rozwojem tego sektora mamy do czynienia ze wzrostem energii z fotowoltaiki oddawanej do sieci. Doskonale widać to po obecnym bilansie źródeł w miksie energetycznym. Elektrownie konwencjonalne ustępują miejsca energetyce rozproszonej.
Na koniec miesiąca sprawozdawczego (kwiecień 2024 r.), do sieci (wyłącznie z tytułu działalności instalacji fotowoltaicznych) zostało oddane 801 382,9 MWh czystej energii elektrycznej. Dla porównania w marcu było to 557 997,7 MWh. Wzrost jest głównie spowodowany poprawą warunków atmosferycznych, co bezpośrednio przekłada się na większa generacje energii w instalacjach. To też tłumaczy dlaczego zbliżając się do lata, elektrownie słoneczne poprawiają rekordy generacji.
Fotowoltaika na pierwszym miejscu
Wiemy ilu już mamy dokładnie prosumentów w Polsce. Jak ta pokaźna liczba przekłada się na miesięczny wzrost nowych instalacji i mocy zainstalowanej?
Z dostępnych danych odnośnie nowych instalacji OZE wynika, że na koniec kwietnia było to 13 267 sztuk nowych instalacji. Jednocześnie moc zainstalowana tych elektrowni wyniosła 402,04 MW. Statystyki oprócz mikroinstalacji uwzględniają także farmy fotowoltaiczne.
Odnieśmy zatem dane o dalszym rozwoju sektora do ogólnych danych o produkcji energii elektrycznej. Na przestrzeni 1-szego kwartału br. mamy do czynienia z świetną tendencją rozwoju czystych i niskoemisyjnych źródeł energii.
Generacja z węgla spadła na rzecz OZE i gazu. Dynamika rozwoju OZE względem 1-szego kwartału 2023 r. wynosi 114,1%. Jednocześnie nowych instalacji OZE na koniec kwietnia br. było 13 273 sztuk (460,71 MW mocy zainstalowanej). Biorąc pod uwagę, że nowych instalacji PV było 13 267 sztuk, widać jak wielki obszar sektora OZE stanowi fotowoltaika.
Źródło: ARE