Im większy dom, tym mniejsze zainteresowanie pompą ciepła. Na jakie funkcje PC stawiają Polacy?

Pompy ciepła są coraz częściej rozważaną alternatywą dla tradycyjnych źródeł ciepła w starych domach oraz nowych, energooszczędnych budynkach. Według najnowszych badań inwestorzy montują pompy ciepła najczęściej w celu ogrzania domu i podgrzania wody, ale także w celu chłodzenia, jednak na te ostatnie rozwiązanie decyduje się tylko 14 proc. Polaków. Na pompę ciepła decydują się najczęściej właściciele domów o powierzchni do 150 m2 oraz starszych niż 5 lat.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Według najnowszych badań opinii Oferteo.pl, Polacy decydują się najczęściej na pompy ciepła w celu ogrzania domu i wody (97 proc. wskazań). Drugą najczęściej wybieraną funkcją było chłodzenie pomieszczeń (14 proc.). Na ostatnim miejscu znalazła się opcja wyłącznie ogrzewania nieruchomości (9 proc.) oraz tylko podgrzewanie wody (2 proc.).

Najpopularniejsze powietrzne pompy

W 2021 roku klienci najczęściej stawiali na powietrzne pompy ciepła (62 proc.). Daleko w tyle pozostają gruntowe instalacje, na które postawiło 13 proc. badanych klientów. Część inwestorów wybrało wodną pompę ciepła (4 proc.).

Polacy najczęściej poszukują usług obejmujących zakup wraz z montażem pompy (94 proc.) Znaczna część inwestorów potrzebowała porady przed zakupem (21 proc.). Natomiast pomocą wyłącznie przy zakupie PC zainteresowanych było 6 proc. klientów. Znaczna część inwestorów poszukiwała profesjonalnego doradztwa, które pomoże wybrać najlepszą opcję dla domu.

Im większy metraż, tym mniejsze zainteresowanie pompą ciepła

Użytkownicy pomp ciepła instalowali je najczęściej w domach o powierzchni wynoszącej do 150 m2, co stanowiło 50 proc. zleceń. Jak się okazuje, wraz ze wzrostem metrażu zainteresowanie tym rozwiązaniem stawało się mniejsze. 33 proc. zleceń dotyczyło budynków mieszczących się w przedziale od 151 do 200 m2, a 14 proc. – od 201 do 300 m2. Mniejsze zainteresowanie pompami ciepła w dużych budynkach wynika jednak z faktu, że takich budynków jest w Polsce po prostu mniej. Pompy ciepła równie dobrze mogą znaleźć zastosowanie w bardzo dużych domach.

Pompy ciepła są montowane w większości w budynkach starszych niż 5 lat (64 proc.). Ma z pewnością wpływ na to m.in. program Czyste Powietrze, w ramach którego inwestor może ubiegać się dofinansowanie do pompy ciepła w ramach termomodernizacji budynku i wymiany źródła ciepła. Według danych na 31 października 2021 roku, 14,1 proc. wniosków dotyczyło dofinansowania do powietrznych pomp ciepła, 3,24 proc. - gruntowych pomp ciepła.

W 2022 roku rusza program Moje Ciepło

Według zapowiedzi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w 2022 roku wystartuje program Moje Ciepło. Beneficjenci będą mogli ubiegać się o dopłaty do zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach o podwyższonym standardzie energetycznym. Ogłoszenie i rozpoczęcie pierwszego naboru w programie Moje Ciepło powinno nastąpić w I lub II kwartale 2022 roku. Co wiemy o programie? Formą wsparcia udzielanego przez NFOŚiGW będzie dotacja do 30 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła. Maksymalne dofinansowanie do jednej instalacji wyniesie 21 tys. zł w przypadku pomp gruntowych oraz 7 tys. zł w przypadku pomp powietrznych.

Źródło: Oferteo.pl/E-cieplo.pl

Zobacz również