Niemiecka firma Wpd AG zajmująca się rozwojem, finansowaniem, budową i eksploatacją farm wiatrowych na lądzie i na morzu rozpoczęła budowę farmy wiatrowej offshore o nazwie Nordergründe, która zlokalizowana będzie na Morzu Północnym (w tej części zbiornika, która jest własnością Niemiec).  

 
Łączna moc zainstalowana będzie wynosiła 110,7 MW. Farma znajdować się będzie 15 kilometrów na północ od wyspy Wangerooge, a jej powierzchnia będzie wynosić 3 km2
 
W zeszłym tygodniu został przygotowany fundament pod pierwszy z osiemnastu monopali; każdy z nich stanowi podstawę dla turbiny marki Senvion o mocy 6,15 MW. Jest to najmocniejsza jak do tej pory turbina offshore, której produkcja odbywa się seryjnie. Jedna taka turbina jest w stanie zapewnić rocznie energię dla 4 000 gospodarstw domowych. „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasze turbiny i wirniki z Bremerhaven są wykorzystywane dla farmy wiatrowej budowanej przez Wpd. Ten projekt ma wiele zalet na lokalnej płaszczyźnie.”, mówi Andreas Nauen, szef Senvion SE. 
 
Nordergründe to pierwszy niemiecki projekt na morzu, który będzie organizowany wyłącznie przez niemieckie firmy.  Prace nad projektem zostały powierzone wykonawcom mającym swe siedziby w północno-zachodniej części kraju.  Firmy Ambau, BVT, NSW oraz Bilfinger mają nie tylko zbudować instalację, ale również są odpowiedzialne za dalszą eksploatację farmy. "Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego pozytywnego początku na placu budowy. Zespół wykonał doskonałą pracę, tak, że po naszych rozległych przygotowaniach jesteśmy obecnie w stanie rozpocząć pracę na strukturach fundamentowych", komentuje Achim Berge Olsen, dyrektor zarządzający Wpd. Budżet inwestycji to 410 miliony euro.  
 
Początek funkcjonowania farmy przewidywany jest na koniec 2016 roku. Będzie ona dostarczała energię dzięki indywidualnemu połączeniu zapewnionemu przez operatora sieci elektrycznej, firmę Tennet.
Jak ogłoszono na początku 2016 roku sektor firmy Gothaer Group zajmujący się odnawialnymi źródłami energii kupił część udziałów w tym projekcie. Finansowanie projektu zapewniają  Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz KfW IPEX-Bank. 
 
Dzięki budowie farmy uda się zapobiec emisji do atmosfery aż 160 000 ton CO2 oraz prawie 4 000 ton SO2.
 
Źródła: renewables.seenews.com; 4coffshore.com; wpd.de