Indie biją rekordy słonecznej mocy! Co napędza energetyczną rewolucję?

Indie zaskoczyły świat rekordowym wzrostem instalacji słonecznych. W roku fiskalnym 2025 kraj ten dodał niemal 24 GW nowej mocy fotowoltaicznej – o 58,5% więcej niż rok wcześniej. Co stoi za tą eksplozją inwestycji i jakie regiony przewodzą wyścigowi o zieloną przyszłość?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • Indie zainstalowały rekordowe 23,8 GW mocy PV w roku fiskalnym 2025, głównie dzięki dużym farmom, programom przetargowym i spadkowi cen modułów.
  • Montaż paneli dachowych wzrósł o 72%, napędzany przez program dotacji PM Surya Ghar; sektor off-grid potroił się, zaspokajając potrzeby terenów wiejskich.
  • Liderami wzrostu zostały regiony Rajasthan, Gujarat i Maharasztra, a energia słoneczna stanowi już 48% całkowitej mocy OZE w Indiach.

Historyczny wzrost napędzany polityką i cenami

Jak wynika z danych JMK Research, Indie zainstalowały dokładnie 23 823 MW nowych mocy słonecznych w roku fiskalnym 2025. Tak ogromny przyrost był możliwy dzięki dynamicznemu rozwojowi projektów wielkoskalowych, wzrostowi segmentu dachowego oraz potrojeniu instalacji off-grid. Dla porównania przypomnijmy, że moc wszystkich instalacji OZE w Polsce to prawie 34 GW.

Liderem wzrostu były elektrownie wielkoskalowe, które dostarczyły 16,9 GW nowych mocy, co oznacza wzrost o 47% względem poprzedniego roku. – Wzrost ten przypisuje się mandatowi Ministerstwa Nowej i Odnawialnej Energii (MNRE) z 2023 roku dotyczącemu ogłaszania przetargów na 50 GW rocznie oraz rosnącej dynamice rynku zielonego dostępu otwartego, wspieranej przez dekarbonizację przemysłu i spadek cen modułów w drugiej połowie roku fiskalnego 2024 – podaje JMK Research.

Słońce na dachach i poza siecią

Imponująco rósł także sektor instalacji dachowych. Indie dodały 5148 MW z tego segmentu – o 72% więcej niż w roku fiskalnym 2024. – Ten wzrost był przede wszystkim napędzany przez program PM Surya Ghar: Muft Bijli Yojana, który umożliwił znaczne przyrosty mocy w sektorze mieszkaniowym – zaznacza JMK Research. Program uruchomiono w lutym 2024 roku, pozwala on właścicielom domów w Indiach uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet 78 tys. rupii (ok. 3,4 tys. zł) na montaż paneli fotowoltaicznych.

Z kolei instalacje off-grid oraz rozproszone osiągnęły poziom 1 785 MW, co niemal trzykrotnie przewyższa wynik z poprzedniego roku. To wyraźnie wskazuje na rosnącą potrzebę autonomicznych źródeł energii, szczególnie na terenach wiejskich i trudno dostępnych.

Rajasthan, Gujarat i Maharasztra – potęgi fotowoltaiki

Wśród stanów fotowoltaicznym liderem został Rajasthan, który dodał 6 431 MW nowych mocy słonecznych. Kolejne miejsca zajęły Gujarat (3 268 MW) oraz Maharasztra (2 146 MW). Te regiony wykorzystują swoje potencjalne nasłonecznienie i sprzyjającą infrastrukturę, by przyspieszyć zieloną transformację.

Gujarat wyróżnił się również w segmencie instalacji dachowych, dodając 1 649 MW. Na drugim miejscu uplasowała się Maharasztra z wynikiem 1 227 MW, a trzecia była Kerala z 515 MW.

OZE coraz bliżej dominacji

Z danych MNRE wynika, że całkowita zainstalowana moc odnawialna w Indiach osiągnęła 220 GW. Energia słoneczna stanowi obecnie 48% tej sumy, wyprzedzając wiatr (23%), dużą hydroenergetykę (22%), bioenergię (5%) i małe elektrownie wodne (2%).

Te liczby potwierdzają, że Indie stają się jednym z globalnych liderów transformacji energetycznej. Wysokie tempo wzrostu oraz szerokie wsparcie polityczne sugerują, że przyszłość energetyki w Indiach będzie nie tylko bardziej zielona, ale też bardziej demokratyczna i rozproszona.

Źródło: pv-magazine.com

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia