Imponujący rozwój energetyki solarnej w Indiach nie wykazał żadnych oznak spowolnienia pod koniec roku 2016 . Mercom Capital Group ujawniła, iż w grudniu ogłoszono przetarg na ponad 1,7 GW nowych mocy wytwórczych.

Solar Energy Corporation of India jest oddziałem rządowym, związanym z energetyką solarną. Stanowi siłę sprawczą stojącą za działaniem, zmierzającym w kierunku zainstalowania paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 1 GW na budynkach rządowych w całym kraju. To właśnie SECI zaoferowała większość nowych mocy wytwórczych.

PV w Indiach

Celem rządu Indii jest zwiększenie całkowitej wielkości produkcji z PV do 100 GW do 2022 roku, źródło: PV Portal

Dodatkowo przetargi na 500 MW oraz na 250 MW ogłosiła Neyveli Lignite Corporation. Pozostałą ilość mocy wytwórczych zaoferowały: Hindustan Aeronautics Limited – 15 MW, które mają być zainstalowane w  Ojhar Township w Nasik oraz Rajasthan Electronics and Instruments w imieniu Oil and Natural Gas Corporation – 10 MW dla projektu w Gujarat.

Firma Mercom Capital oświadczyła, że 1,776 MW zaoferowanych mocy wytwórczych stanowi ponad dwukrotność wielkości zaproponowanej w listopadzie (755MW).

Rok 2016 zakończył się pomyślnie pod względem rozwoju fotowoltaiki w Indiach, teraz rodzi się pytanie, co przyniesie nowy, 2017 rok. Na razie dalszy rozwój rynku energetyki solarnej zapowiada się całkiem obiecująco. Celem rządu Indii jest zwiększenie całkowitej wielkości produkcji z PV do 100 GW do 2022 roku.

Opracowano na podstawie: PV Magazine