Aktualności Aktualności

Indyjska wioska produkuje energię z OZE 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

W małej, rolniczej indyjskiej wiosce Tamkuhi Raj, firma Husk Power Systems zainstalowała hybrydową mini-sieć, która dzięki swoim niezawodnym zdecentralizowanym systemom zasilania, zaopatruje w energię elektryczną nie tylko okoliczną miejscowość. Ale po kolei...

Indyjska firma rozpoczęła działalność w 2008 r., wdrażając systemy gazyfikacji biomasy, w szczególności wykorzystując odpadowe łupiny ryżu jako paliwo, a następnie rozszerzyła działalność na instalacje hybrydowe.

Kompletne rozwiązanie zostało wcielone w życie, gdy światowe ceny w zakresie technologii dramatycznie zmalały, umożliwiając tym samym na połączenie biomasy i energii słonecznej.
Firma Husk nawiązała strategiczne partnerstwo z First Solar, amerykańskim producentem cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych.

Większa wydajność, niższa cena?

Technologia cienkowarstwowa First Solar dobrze sprawdza się w warunkach wilgotnego klimatu w Indiach, ze względu na sposób, w jaki półprzewodnik stosowany w jego modułach reaguje na zmiany temperatury, wilgotności w atmosferze i niską jakość światła. Dzięki specyficznym cechom zapewnia on o 5,9% wyższą wydajność od pozostałych paneli PV.

Panele PV działające w hybrydowej mini-sieci.
Źródło: www.pv-tech.org

Ze względu na silnie subsydiowany przemysł energetyczny w Indiach, każdy konsument, zwłaszcza w zmarginalizowanych Indiach, musiał płacić za dodatkowe, bardziej niezawodne źródła energii. Hybrydowa mini-sieć wychodzi naprzeciw tym problemom, zapewniając energię każdemu.

Słońce w dzień - baterie w nocy - biomasa w niepogodę

Schemat działania hybrydowej mini-sieci jest bardzo prosty i tradycyjny. Słońce zapewnia mieszkańcom energię elektryczną w ciągu dnia, jednocześnie ładując akumulatory. Te są z następnie wykorzystywane w nocy. System zgazowania biomasy jest wykorzystywany opcjonalnie, jako źródło wsparcia, kiedy energia słoneczna nie jest wystarczająca. Taka sytuacja ma miejsce przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Akumulatory przechowujące energię powstałą z promieniowania słonecznego.
Źródło: www.pv-tech.org

W temacie akumulatorów oparto się o technologię litowo-jonową (400V). Wykorzystane akumulatory potrzebuj od 4 do 6 godzin pracy instalacji fotowoltaicznej do pełnego naładowania.
Aby utrzymać sprawność mini-sieci, moduły muszą być czyszczone co dwa dni ze względu na klimat okolicy. Zdecydowanie bardziej skomplikowany w utrzymaniu jest system gazyfikacji biomasy, który wymaga techników i specjalistów konserwacji, Odbywa się to co trzy dni.

System gazyfikacji biomasy, zanim został dopracowany, wielokrotnie był udoskonalany i zmieniany. Finalnie, jako paliwo wykorzystuje się lokalne produkty lub odpady rolnicze. Cykl spalania trwa od 15 do 20 minut, powstałe w ten sposób spaliny zostają oczyszczone i wprowadzone do generatora gazu. Aby system generował energię przez godzinę, potrzebuje około trzech worków łusek ryżu - źródła paliwa, które jest obfite w regionie.

Łuski ryżowe wykorzystywane jako biomasa.
Źródło: www.pv-tech.org

Rerozwój gospodarki

Realizacja projektu energetycznego była przełomowym wydarzeniem dla miejscowych gospodarstw domowych oraz handlarzy, którzy do tej pory dostęp do elektryczności mieli tylko kilka godzin w ciągu dnia. W różnych lokalizacjach, na podstawie ankiety Husk złożonej przez ponad 250 klientów komercyjnych, ponad dwie trzecie sprzedawców mogło zwiększyć swoje dochody o około 200%. Wszystko dzięki dostępowi do energii elektrycznej 24/7.

Pomysłodawca projektu planuje wprowadzić na rynek elastyczne schematy taryfowe, zmieniające się w zależności od pory dnia, w której moc jest wykorzystywana. Oferta będzie zawierać zdyskontowane ceny energii elektrycznej w godzinach od 10 do 16, kiedy produkcja energii słonecznej osiąga szczyt. Przewidywane są także zniżki dla klientów wykorzystujących co najmniej 1 kW. Według szacunków Husk’a ten system pozyskiwania energii pozwoli na oszczędność 20-30% kosztów energetycznych, jednocześnie czerpiąc korzyści z nieprzerwanej mocy przez całą dobę.

Poszerzanie horyzontów

Firma Husk ma w planach także poszerzenie działalności, pozyskująć 250-300 nowych miejsc dla hybrydowej mini-sieci do 2021 roku oraz rozwój projektu na terytorium Afryki Zachodniej.

Opracowano na podstawie pv-tech.org