Informacja o podatku od fotowoltaiki to fake news!

Ostrzeżenie

W ostatnim czasie w sieci pojawiła się fala fake newsów odnośnie wprowadzenia obowiązku rejestracji mikroinstalacji fotowoltaicznych i objęciu ich opłatą ekologiczną. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło szybką interwencję w tej sprawie i podkreśla, że wszelkie informacje o rzekomych pracach nad takowym podatkiem są fałszywe.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Ostrzeżenie

Podziel się

Pojawiające się doniesienia medialne dotyczące prac nad rozwiązaniami dotyczącymi obowiązku rejestracji mikroinstalacji prosumenckich oraz objęciu ich opłatą ekologiczną są NIEPRAWDZIWE. Nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie.

 czytamy w komunikacie Ministerstwa Klimatu i Środowiska
źródło: komunikat MKiŚ

O zaprzestanie udostępniania tej mylącej informacji zaapelował również Rzecznik ministerstwa Aleksander Brzózka za pośrednictwem Twittera.

Reklamy

Takie fake newsy są szczególnie groźne w kraju, który zaraz osiągnie 1,3 mln prosumentów. Sektor fotowoltaiczny jest najbardziej znaczącym OZE w polskim miksie energetycznym. Moc prosumenckich mikroinstalacji PV osiągnęła ponad 9,7 GW. Łącznie moc zainstalowana w fotowoltaice to dziś ponad 14,2 GW. 

Nad czym obecnie pracuje ministerstwo?

Za najważniejsze obecnie dopracowywane projekty, zwłaszcza dla prosumentów w budynkach wielolokalowych, należy uznać wyczekiwaną instytucję prosumenta lokatorskiego. Wprowadzi ona szereg ułatwień i zwiększy atrakcyjność zakładania instalacji fotowoltaicznych m.in. dla spółdzielni mieszkaniowych. Poza procedowaniem wspomnianej ustawy, istotne dla rozwoju instalacji prosumenckich w Polsce będzie również zwiększenie limitu mocy do 150 kW.

Wsparciem dla kolejnych inwestycji w instalacje fotowoltaiczne są rozwiązania zawarte w procedowanej obecnie w Sejmie nowelizacji ustawy o OZE m.in. zwiększenie limitu z 50 do 150 kW mocy instalacji PV, dla której wymagane jest pozwolenia na budowę, a także wprowadzenie definicji prosumenta lokatorskiego. Zwiększy to wachlarz możliwości w zakresie wytwarzania energii na budynkach wielorodzinnych. Pozwoli także spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej pokryć swoje potrzeby energetyczne dzięki takim instalacjom OZE, a zysk ze sprzedanej nadwyżki energii obniży koszty utrzymania nieruchomości przekładając się na korzyści mieszkańców.

komentuje MKiŚ

Resort przypomina, że szczegóły dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania do zakupu mikroinstalacji PV są dostępne na stronach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: MKiŚ

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia