Norweska grupa Innotech Solar AS i jej trzy niemieckie filie złożyły wniosek o upadłość. 

 
Frima Innotech złożyła wniosek o upadłość we wtorek w Narwiku w Norwegii. Jej niemieckie filie  ITS Innotech Solar Modules GmbH, ITS Halle Cell GmbH oraz Energiebau Solar Power GmbH złożyły wniosek o tymczasowej niewypłacalności w środę w miastach Halle i Kolonia. 
 
Mimo, że mamy unikalny proces optymalizacji dla ogniw słonecznych i doskonałych pracowników, a inwestorzy od dawna wspierali nas, nie udało się uzyskać niezbędnej stabilności finansowej.”, powiedział Jerry Stokes CEO Innotech Solar.
 
Jerry Stokes dodał, że taka stabilność finansowa jest niezbędna w tak  burzliwych czasach dla przemysłu PV.
Przyczyną niepowodzenia firmy nie był model biznesowy firmy, ale jak oceniają specjaliści, należy za to obwiniać ogólną niepewność na europejskim rynku PV i częste zmiany w polityce.  Przyczyniło się do tego również dość łagodne traktowanie przez Unię Europejską  obostrzenia dot. minimalnej ceny importowej dla modułów z Chin.  Co więcej, na takich sytuacjach skorzystają zapewne duże chińskie koncerny. 
 
Ogłoszenie upadłości oznacza również niepewne miejsce pracy dla ponad 120 pracowników. 
 
Dwa tygodnie temu, szwedzki producent modułów  SweModule AB również złożył wniosek o upadłość zgodnie z oświadczeniem wydanym przez firmę prawną Schultze & Braun.
 
Słoneczny biznes – ryzykowny biznes 
Lista firm, które opuściły słoneczny rynek jest jednak wiele dłuższa, chociaż najwięcej mówi się i tak o tych, które są najbardziej znane w branży i których bankructwo robi największe wrażenie. Kilka lat temu, dużą i prężnie działającą firmą, dostarczającą ogniwa PV dla przemysłu była firma REC. Uważana była na niemal niepokonaną. Ceny modułów spadły w ciągu ostatnich kilku lat o blisko 80%, a poza tym na rynek europejski wkroczyły giganty azjatyckie, z którymi nawet tak duża firma jak REC przegrała. Kolejną ofiarą napływu tanich modułów PV z Chin jest niemiecki producent SolarWorld, który w 2014 próbował podnieść się z głębokiego zadłużenia. W 2013r zaczęły się masowe zwolnienia w firmie. 
 
Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia