Na ratunek beton!

Akumulatory termiczne produkowane przez EnergyNest bazują na betonie. Jego specjalna mieszanka, zarejestrowana pod nazwą Heatcrete, jest ogrzewana dzięki płynom o wysokiej temperaturze. W tym celu zastosowano stalowe orurowanie wewnątrz akumulatora, które pozwala na bardziej efektywne oddawanie ciepła.

Kompletny akumulator  ciepła  EnergyNest z betonem Heatcret, źródło: deingenieur.nl

EnergyNest uważa, że energia może zostać zmagazynowana przy minimalnej utracie ciepła. Pobierając ciepło z akumulatora – zimny płyn przepływa spodem jednostki baterii, która “rozładowuje się” tracąc ciepło od góry.

Zalety rozwiązania

Baterie termiczne mają mieć konstrukcję modułów, o długości około 6 m. Ich prefabrykacja ma nie tylko ułatwić transport, ale również zapobiec usterkom dzięki sprawdzeniu poprawności ich działania przed wysłaniem do potencjalnego klienta.

Do głównych zalet zalicza się powszechność występowania materiałów potrzebnych do wykonania akumulatorów ciepła. Mogą zostać poddane recyklingowi i nie wywierają szkodliwego wpływu na środowisko. Twórcy twierdzą, że połączenie kompaktowości i niskich kosztów produkcji zachęci potencjalnych użytkowników do stosowania tego rozwiązania. Dzięki wysokiej gęstości energii oraz niewielkim stratom ciepła, szacuje się, że pojemność betonowych magazynów osiągnie rząd MWh, a nawet GWh!

Pierwsze próby

To nie pierwszy raz, kiedy Siemens Energy podjął współpracę z EnergyNest. Obie firmy testowały omawianą w artykule technologię już w 2015 r. Magazyn energii o pojemności 1 MWh sprawdzono w Madsarze (ZEA). Inicjatywa zakończyła się sukcesem, co zaowocowało dalszą współpracą na linii Siemens – EnergyNest.

Źródło: energy-storage.news

Źródło zdjęcia głównego: deingenieur.nl

Redakcja GLOBEnergia