Pierwszego dnia, trwającego w Krakowie II Kongresu Trendy Energetyczne, ogłoszony został nowy program transformacji energetycznej dla branży producentów urządzeń grzewczych.
Polscy producenci urządzeń grzewczych przez wiele lat produkowali pozaklasowe kotły grzewcze. Szacunkowa liczba produkowanych w Polsce urządzeń niespełniających norm emisyjnych sięgała 200 000 urządzeń rocznie.

Gwałtowna zmiana nastąpiła po wejściu w życie rozporządzeń przyjętych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które zakazały sprzedaży pozaklasowych kotłów.

Nowy program

W tej chwili branża przechodzi więc gwałtowną transformację. Aby pomóc zmodernizować polskie przedsiębiorstwa produkujące urządzenia grzewcze, uruchomione zostaną granty inwestycyjne– nowy program zapowiedział wczoraj premier Jarosław Gowin.

Premier Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Program zostanie uruchomiony w listopadzie w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, agendzie rządowej podległej ministerstwu nauki. Wesprze on technologie ogrzewania budynków takie jak pompy ciepła, urządzenia grzewcze na biomasę, które mają najlepsze szanse rozwoju w ciągu najbliższych 10 lat. Dają też szansę na eksport technologii do krajów Unii Europejskiej.

Mówiąc krótko, staramy się stworzyć polską przewagę konkurencyjną na rynkach europejskich, a być może i światowych. Staramy się stworzyć branżę, która pod względem innowacyjności i nowoczesności rozwiązań będzie mogła konkurować z najlepszymi rozwiązaniami w Europie – powiedział wicepremier Jarosław Gowin podczas pierwszego dnia kongresu Trendy Energetyczne

Wartość programu osiągnie 200 mln złotych. Środki zostaną przekazane na projekty badawcze adresowane przede wszystkim do małych i średnich firm, ale duże przedsiębiorstwa nie zostaną z niego wykluczone.

Technologie, które wesprze program dokładnie wpisują się w idee programów Czyste Powietrze i Stop Smog. Pozwalają zwalczać lokalne zanieczyszczenia powietrza, a zarazem wykorzystują odnawialne źródła energii. Technologie te będą mogły zostać wykorzystane nie tylko na terenie Polski wspomagając nasza walkę ze smogiem, ale z całą pewnością pozwolą również stworzyć cała gamę wyśmienitych produktów eksportowych – komentuje Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW.

Program powstaje w konsultacji z branżą producentów urządzeń grzewczych. Wspierać będzie technologie nisko i zeroemisyjne korzystające z odnawialnych źródeł energii. Start programu ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Piotr Woźny, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Program przyczyni się do poprawy jakości powietrza

Z uruchomienia programu cieszy się Polski Alarm Smogowy, który od kilku lat zabiegał o rządowe wsparcie dla niskoemisyjnych technologii.

Program jest bardzo ważny ponieważ walka ze smogiem wymaga wymiany około czterech milionów urządzeń grzewczych w polskich domach. Transformacja energetyczna budynków, jest konieczna dla poprawy jakości powietrza, ale stanowi również dużą szansę dla rozwoju rodzimych firm produkujących pompy ciepła czy kotły na biomasę. Cieszymy się, że Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii dostrzegło potrzebę wsparcia niskoemisyjnych technologii korzystających z odnawialnych źródeł energii – komentuje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Zdaniem Jarosława Gowina, możliwość skorzystania przez polskie firmy z nowego programu przy produkcji urządzeń w ramach środków dostępnych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz w Polskiej Strefie Inwestycji da polskim producentom możliwość dalszego rozwoju, wprowadzania nowych urządzeń na rynek, zatrudniania nowych pracowników i zwiększania konkurencyjności na rynku odnawialnych źródeł energii w Europie.

 

Redakcja GLOBEnergia