Rozwiązanie wykorzystujące platformę automatyki budynku KNX ABB poprawia wydajność energetyczną i zmienia biurowiec firmy Microsoft w Danii w inteligentny, przyjazny dla otoczenia budynek.

Funkcje sterowania pracują w zgodzie z naturalnym rytmem dnia, przyczyniając się do stworzenia komfortowych warunków pracy. 
 
Budynek Microsoftu, Dania (Źródło. ABB)
 
ABB dostarczyła swoje najnowsze produkty z obszaru automatyki budynkowej do nowych biur firmy Microsoft w pobliżu Kopenhagi. Rozwiązania przyczyniają się do zwiększenia efektywności energetycznej i komfortu użytkowania biur. Platforma sterowania bazuje na filozofii Internetu Rzeczy, Usług i Ludzi, by dostosowywać funkcje sterowania do naturalnego rytmu dnia. Badania wykazały, że inteligentne sterowanie budynkiem może zredukować zużycie energii nawet o 30 proc.
 
Położony w Lyngby na przedmieściach Kopenhagi, nowy budynek Microsoftu o powierzchni 18 000 m2 składa się z dwóch sąsiadujących ze sobą sześcianów, z dużym atrium w kształcie litery V, zapewniającym dopływ światła i przestronne miejsce pracy. Oprócz tego, system obsługi budynku jest opracowany tak, by utrzymywać we wnętrzu doskonały klimat dzięki zoptymalizowanej temperaturze, jakości powietrza i oświetleniu.
 
Fasada i dach budynku są wykonane ze szkła, co ułatwia wykorzystanie światła dziennego. Czujniki mierzą stopień dopływu światła słonecznego, zaś funkcja wykrywania obecności ludzi w budynku i system sterują oświetleniem i roletami. Dzięki wykorzystaniu ciepła i światła słonecznego oraz odpowiedniej regulacji rolet, można oszczędzać energię bez szkody dla komfortu pracownika. Badania potwierdziły oszczędności na poziomie 20-60 proc. w zakresie zużycia energii na oświetlenie – odpowiada ono za 30 proc. zużycia energii w budynku.
 
Projekt budynku Microsoft został zrealizowany przez duńskiego wykonawcę z branży elektrycznej, firmę Hoffmann.
 
Źródło: ABB