Innowacje technologiczne wspierające zrównoważony rozwój energetyki

Rozwój technologii i innowacji to klucz do osiągnięcia celów związanych z ochroną środowiska i zrównoważoną energetyką. W obliczu globalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi coraz pilniejsza staje się potrzeba pozyskiwania energii ze zróżnicowanych źródeł i efektywnego zarządzania zasobami. Zapraszamy do zapoznania się z nowoczesnymi technologiami, które odgrywają ważną rolę w kształtowaniu przyszłości energetyki, promując jednocześnie ekologię i efektywność.

Zdjęcie autora: GreenEvo
Zdjęcie autora: GreenEvo

GreenEvo

Akcelerator zielonych technologii

Podziel się

 1. Nowoczesna technologia stosów stałotlenkowych — klucz do dekarbonizacji

Technologia stosów stałotlenkowych ogniw elektrochemicznych (SOC) opracowana przez Instytut Energetyki – Instytut Badawczy, wyróżnia się jako wszechstronne źródło generowania energii i produkcji wodoru. Dzięki odwracalności, działaniu w wysokich temperaturach i modułowej budowie, SOC oferuje niezrównaną elastyczność i sprawność, przekraczającą 90%. Jako elektrolizer jest bardziej energooszczędny, co czyni produkcję wodoru znacznie bardziej efektywną.

Jej wszechstronność sprawia, że być wykorzystywana w różnych sektorach gospodarki, od energetyki po transport. Innowacyjność i zrównoważony charakter technologii SOC czynią ją kluczowym elementem przyszłej transformacji energetycznej.

 1. Nowoczesne źródło zasilania — ogniwo paliwowe PULSTAR

Nieprzerwane zasilanie jest niezbędne dla sprawnego funkcjonowania wielu sektorów gospodarki. Odpowiedzią na zapotrzebowanie przemysłu jest stworzony przez APS Energia ekologiczny system  PULSTAR oparty na technologii ogniw paliwowych PEM. Używając wodoru jako paliwa, system konwertuje energię chemiczną na elektryczną, a jednocześnie, jako produkt uboczny, dostarcza czystą wodę. Rozwiązanie jest kompaktowe, ekologiczne i niezawodne, a dzięki budowie modułowej dostosowuje się do potrzeb klienta. APS Energia, poprzez wdrożenia na czołowych polskich politechnikach, podkreśla wartość PULSTAR dla nauki i przemysłu, pokazując kierunek w stronę zrównoważonej przyszłości w technologii.

 1. AnoxyMem – innowacyjna technologia oczyszczania ścieków firmy SYMBIONA S.A.

AnoxyMem to beztlenowy bioreaktor membranowy (AnMBR) służący do efektywnego oczyszczania ścieków i fermentacji metanowej odpadów organicznych. Charakteryzuje się zdolnością do usuwania do 99,7% ChZT czy 87% suchej masy organicznej w jednoetapowym procesie, co przekłada się na wyższą produkcję biogazu. Kluczową rolę odgrywa membrana, oddzielająca czystą wodę od biomasy, co zwiększa efektywność procesu. AnoxyMem wykorzystywany jest z powodzeniem m.in. w przemyśle spożywczym, przy produkcji alkoholu i bioetanolu oraz w sektorze komunalnym. Modularna budowa sprawia, że można łatwo go rozbudować i konserwować, co wpisuje się w koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego. Technologia AnoxyMem nie tylko skutecznie oczyszcza ścieki, ale również przyczynia się do zrównoważonego rozwoju poprzez produkcję zielonej energii.

 1. REDUXCO — innowacyjny katalizator dla efektywności spalania i ochrony środowiska

Elektrownie, transport czy przemysł stale poszukują skutecznych rozwiązań ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Odpowiedzią na to wyzwanie jest katalizator REDUXCO firmy Dagas, który oszczędza paliwo i zmniejsza emisję szkodliwych gazów przez przyśpieszenie utleniania węglowodorów. Co więcej, REDUXCO dba o czystość i kondycję powierzchni grzewczych kotła, co zapewnia dłuższą żywotność instalacji. Produkt ten jest konkurencyjny dzięki łatwości dozowania i atrakcyjnej cenie. Firma Dagas prowadzi testy i wdraża technologię w kilku krajach. Rozwiązania takie, jak REDUXCO są kluczem do osiągnięcia celów ekologicznych i klimatycznych, wymagając współpracy na poziomie międzynarodowym.

 1. BIOMASSER — nowa era w produkcji brykietów z biomasy

Polska firma rodzinna ASKET wprowadza innowacyjne maszyny do produkcji brykietów ze słomy pod nazwą BIOMASSER. W ofercie znajdują się produkty dla różnych potrzeb: od kompaktowego BIOMASSER SET (320 kg/h) do BIOMASSER MULTI (1440 kg/h). Wyjątkowy jest BIOMASSER MOBILE – przenośna jednostka na przyczepie. Kluczową cechą technologii jest możliwość pracy z wilgotnym materiałem bez jego suszenia, co pozwala na produkcję ekologicznych brykietów zastępujących tradycyjne paliwa. Popiół pozostawiony po spaleniu może służyć jako nawóz. Technologia jest elastyczna i skalowalna, a została wyróżniona Świadectwem Weryfikacji Technologii Środowiskowych ETV. Firma ASKET dostarcza rozwiązania do 30 krajów. BIOMASSER to krok w kierunku zrównoważonej energetyki z biomasą jako ekologicznym źródłem opału.

 1. Biocontrol — technologia satelitarna w służbie energetyki

Biocontrol, wykorzystując technologię satelitarną przedefiniuje audyty i weryfikację
w energetyce odnawialnej, przemyśle i handlu. Firma oferuje innowacyjny system SyENERGY, bazujący na danych satelitarnych, do precyzyjnej analizy sektorów gospodarki. Umożliwia on zdalną weryfikację upraw biomasy zgodnie z Dyrektywą RED II, monitorowanie parametrów upraw oraz analizę danych od 2000 roku. Infrastruktura Biocontrol pozwala dostosowywać narzędzia do potrzeb klienta, a  technologia satelitarna SyENERGY wspiera zrównoważony rozwój i ochronę środowiska.

 1. EKOPAL — ekologiczne i efektywne kotły na biomasę

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne źródła ogrzewania, firma Metalerg wprowadziła kotły na biomasę EKOPAL. Wykorzystują one odpady roślinne, jak słoma do ekologicznego i ekonomicznego ogrzewania. Technologia EKOPAL to innowacyjny systemem spalania, redukujący emisję tlenku węgla i innych szkodliwych gazów, a tym samym poprawiający jakość powietrza. Kotły EKOPAL wykorzystują biomasę pochodzącą z różnych źródeł. Od 1993 roku, Metalerg dostarcza rozwiązania dla klientów na całym świecie, promując jednocześnie ekologię i efektywność energetyczną.

 1. Power cob, czyli energia z kukurydzy

Power cob to technologia wykorzystująca do produkcji energii odziarnione rdzenie kolb kukurydzy. Proces bazuje na autorskiej konstrukcji selektora i suszarni, zapewniając optymalną wilgotność pozyskanej w ten sposób biomasy. Technologia jest atrakcyjna dla sektora energetyki, ponieważ:

 • Wykorzystuje dotychczas nieużytkowany odpad rolniczy, minimalizując koszty zakupu surowca.
 • Dostarcza biomasy o jednorodnych parametrach, co ułatwia przetwarzanie.
 • Eliminuje typowe problemy współspalania biomasy dzięki specjalistycznym technologiom zbioru, suszenia i przechowywania.
 • Zapewnia stałość jakości surowca dla elektrowni, co zwiększa efektywność produkcji energii.

Technologia ta nie dość, że wykorzystuje nieużytkowane zasoby biomasy, to jeszcze dostarcza wysokiej jakości surowiec do produkcji energii, co sprzyja zrównoważonemu rozwojowi sektora energetyki.

Podsumowanie

Przedstawione technologie od wydajnych stosów stałotlenkowych, przez ekologiczne kotły na biomasę, po innowacyjne wykorzystanie odpadów rolniczych - mają potencjał, aby wpłynąć na kształt przyszłej energetyki. Dzięki nim można nie tylko zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię, ale również zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Inwestycje w rozwiązania tego typu są nie tylko ekonomicznie opłacalne, ale przede wszystkim stanowią odpowiedź na globalne wyzwania klimatyczne. To jasny sygnał dla inwestorów, naukowców i decydentów politycznych, że przyszłość energetyki będą kształtować zrównoważone technologie.

Przedstawione technologie stanowią osiągnięcia polskich firm wyróżnionych i wspieranych w ramach programu „GreeenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii”. Inicjatywa ta promuje i wspomaga rozwój innowacyjnych rozwiązań ekologicznych, które stanowią odpowiedź na współczesne wyzwania związane z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. Dzięki wsparciu programu GreeenEvo polskie technologie mają szansę na sukces nie tylko na rodzimym rynku, ale również za granicą, promując Polskę jako lidera w dziedzinie zielonych innowacji. Więcej informacji o programie oraz możliwościach współpracy można znaleźć na oficjalnej stronie GreeenEvo.

Niniejszy materiał został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za jego treści odpowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Zobacz również