W Sokołowie Małopolskim powstała farma fotowoltaiczna o mocy 2MW. Wykonano ją w oparciu o nowoczesne technologie fotowoltaiczne, które podniosą efektywność produkcji energii elektrycznej.

Farma w Sokołowie Małopolskim – podstawowe informacje

Farma fotowoltaiczna powstała w oparciu o technologię modułów dwustronnych, tzw. bifacial, na konstrukcji wolnostojącej stalowej RS-12 firmy RECA SOLAR z powłoką Magnelis, jak również zastosowano nowe technologie w falownikach Huawei: High Voltage i Ai.

– Konstrukcja została ta zaprojektowana, aby nie zacieniać paneli również z tylnej strony, a kąt nachylenia został tak dobrany, aby w maksymalny sposób absorbować światło odbite – mówi Marcin Sajewicz z RECA SOLAR.

farma PV, moduły bifacjalne, magnelis

Farma fotowoltaiczna w Sokołowie Małopolskim (Fot. Great Solar)

Generalnym wykonawcą farmy fotowoltaicznej w Sokołowie Małopolskim jest firma z wieloletnim doświadczeniem na rynku – Great SOLAR sp. z o.o., a inwestorem jest BIODEFOL sp. z o.o.
Lokalizacja farmy fotowoltaicznej, której moc szczytowa sięga 2 MWp, jest dość szczególna. Farma jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie drogi ekspresowej Rzeszów-Lublin S19 i jadąc zwłaszcza w stronę Lublina bardzo ładnie widać ją na zboczu wzniesienia.

Farma fotowoltaiczna pod Sokołowem zajmuje powierzchnię ok. 4 hektarów i składa się na nią 5970 sztuk bifacjalnych modułów fotowoltaicznych marki z Tier1 – ZNSHINE SOLAR o mocy 335Wp, a całość dopełnia 16 sztuk falowników Huawei nowej generacji: z zaaplikowanymi technologiami High Voltage oraz Ai (ang. Artificial intelligence).

Dlaczego postawiono na moduły bifacjalne?

Zastosowane dwustronne panele fotowoltaiczne posiadają dwie strony aktywne, które absorbują światło. Dodatkowo tylna szyba powoduje lepsze chłodzenie paneli.
Dzięki temu ich wydajność jest znacznie większa od tradycyjnych paneli typu monokrystalicznego z jedynie przednią stroną absorbującą światło.
Energia elektryczna jest produkowana jednocześnie z przedniej i tylnej strony panelu fotowoltaicznego, co wpływa na większe uzyski z takiego modułu.

Moduły bifacjalne wykorzystane na farmie w Sokołowie Małopolskim (Fot. Great Solar)

 – Nowe moduły fotowoltaiczne typu bifacial mają zapewnić ponadprzeciętną produkcję energii na poziomie, szacując ostrożnie, około 115-120% w stosunku do generacji z takiej samej mocy farmy wykonanej w technologiach starszych – z paneli jednostronnych i falowników typu Low Voltage.  – mówi mgr inż. Wojciech Grzybała – prezes zarządu firmy Great Solar sp. z o.o.:

Inwestor otrzymał zapewnienie od producenta że zainstalowane panele powinny pracować 30 lat z maksymalną wydajnością.

Dofinansowanie – pomocne w inwestycji

Projekt budowy farmy fotowoltaicznej otrzymał dofinansowanie z Działania 3.1 Rozwój Odnawialnych Źródeł Energii w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu RPPK.03.01.00-18-0466/17-00.

Można zaryzykować stwierdzenie, że ta elektrownia słoneczna jest jedną z bardziej zaawansowanych technologicznie farm fotowoltaicznych w Polsce.


Materiał sponsorowany

RECA Solar

Dostawca systemów montażowych do instalacji fotowoltaicznych