Innowacyjna technologia produkcji odnawialnego metanolu z CO2 z instalacji geotermalnej na Islandii!
Podziel się
Elektrownia geotermalna Svartsengi, położona jest w południowo – wschodniej części Islandii, na półwyspie Reykjanes, i na północ od Grindaviku. Znacznie bardziej niż sama elektrownia znane jest bodajże najpopularniejsze wśród turystów uzdrowiskowe SPA Islandii – „Błękitna Laguna”, do której trafia część wody termalnej wyeksploatowanej na potrzeby produkcji energii cieplnej i elektrycznej.
O elektrowni
W skład elektrowni wchodzi 6 mniejszych jednostek, rozpoczęła pracę w 1976 roku, zaś ostatnia jednostka została oddana do użytku w 2008 roku. Wody termalne o temperaturze dochodzącej do 240 st.C, wydobywane są 13 odwiertami produkcyjnymi. Łączna moc zainstalowana wynosi 75 MW (produkcja energii elektrycznej) oraz 150 MW (produkcja energii cieplnej), co zapewnia ekologicznie czyste ciepło aż 21 tyś gospodarstw domowych. Elektrownia geotermalna Svartsengi jest pierwszą elektrownią na świecie, w której po raz pierwszy połączono produkcję energii elektrycznej z energią cieplną.
CRI's George Olah Renewable Methanol Plant (Źródło carbonrecycling.is )
Nowy projekt i jego efekty
Obecnie elektrownia uczestniczy w kolejnym innowacyjnym projekcie wraz z Carbon Recycling International (CRI), islandzką firmą zajmującą się produkcją metanolu z wykorzystaniem CO2, wody oraz energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych takich jak energetyka geotermalna, wodna, słoneczna oraz wiatrowa. Wydobywany w elektrowni Svartsengi wraz z płynami geotermalnymi CO2 oddzielany jest od kierowanej na turbiny pary. Część oddzielonego CO2 wędruje do elektrowni CRI's George Olah Renewable Methanol Plant – pierwszej komercyjnej jednostki należącej do Carbon Recycling International (CRI). Elektrownia rozpoczęła działalność w 2011 roku, obecnie zaś umożliwia ona recykling 5.5 tyś ton CO2. W trakcie procesu produkcji odnawialnego metanolu nie powstają żadne szkodliwe produkty uboczne. Zasadniczym elementem procesu produkcyjnego jest bowiem elektroliza wody – polegająca na rozkładzie wody na tlen oraz wodór pod wpływem prądu elektrycznego.
Recykling CO2 (Źródło carbonrecycling.is)
Vulcanol - nowy i innowacyjny dodatek do paliwa
Uzyskany w ten sposób metanol o czystości przekraczającej 95,5% – pierwszy na świecie, całkowicie odnawialny, płynny komponent paliwa, w którego powstaniu nie uczestniczyły organizmy żywe – nazwany został Vulcanolem. Jest to wysokooktanowe paliwo, które można zarówno mieszać z benzyną lub jako samodzielne paliwo w samochodach posiadających silniki zasilane alkoholem jak i wykorzystywać do produkcji biodiesla czy materiałów syntetycznych. Elektrownia wytwarza obecnie 4 tyś ton metanolu na rok.
Samochody o silnikach zasilanych Vulcanolem (Źródło carbonrecycling.is)
Jako pierwsi innowacyjny dodatek do paliwa sprawdzą mieszkańcy Wielkie Brytanii. 23 tyś litrów metanolu zostało zmieszane z benzyną w ilości nie przekraczającej 3% metanolu na 1 litr benzyny (ze względu na przepisy UE) i przeznaczone do sprzedaży na kilku stacjach benzynowych. I chociaż obecnie, taka ilość metanolu wystarczy do zasilenia jedynie 40 samochodów na rok, idea recyklingu CO2 może wspomóc walkę z nadmierną emisją CO2 do atmosfery poprzez ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych. Dwuletni eksperyment polegający na eksploatacji samochodów zasilanych Vulcanolem przeprowadzono na Islandii. Wykazano redukcję emisji CO2 na poziomie 90% w porównaniu do silników benzynowych.
W porównaniu do klasycznych biopaliw, wytwarzanych z kukurydzy i rzepaku, produkcja Vulcanolu nie powoduje degradacji środowiska związanej z bardzo dużym areałem upraw, wykorzystaniem nawozów sztucznych oraz nieracjonalną gospodarką produktami roślinnymi.
Jaka jest zatem przyszłość Vulcanolu? Czy będzie jedynie niemal nieznaczącym dodatkiem do paliwa czy tez zapoczątkuje nową erę w przemyśle samochodowym?
W chwili obecnej, tak jak wszystkie paliwa odnawialne, Vulcanol jest droższy niż paliwa kopalne. Niemniej jednak świadomość społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska naturalnego oraz fatalnych skutków jego zanieczyszczenia ciągle rośnie co pozwala mieć nadzieję, że innowacyjne technologie jak np. recykling CO2 będą kiedyś stosowane na szeroką skalę.