W miarę rozwoju sektora PV, pojawiają się coraz to ciekawsze rozwiązania rozpowszechnienia zastosowania technologii PV. Innowacyjne panele firmy Sunflare posiadają pewne intrygujące właściwości, które mogą im zapewnić sukces pośród innych produktów w sektorze PV.

Sunflare zaprezentowała swoje nowatorskie panele na targach CES 2017 w Las Vegas w ubiegłym tygodniu. Podstawową cechą paneli jest to, że wykorzystują ogniwa typu CIGS, w których nie stosuje się substratu ze szkła i ogniwa takie mają cieńsze warstwy półprzewodnikowe. To czyni je zarówno elastycznymi, jak i znacząco lżejszymi niż większość powszechnie stosowanych modułów.

Panele mogą zostać zamocowane na dowolnej powierzchni przy użyciu specjalnej dwustronnej taśmy z tyłu panelu. Oznacza to brak konieczności zastosowania ramy instalacyjnej czy penetracji budynku, co z kolei daje możliwość umiejscowienia modułów na takich powierzchniach, na których inne panele nie mogłyby być zamocowane.

Sunflare informuje, że dzięki zastosowaniu technologii Capture4 możliwa jest produkcja ogniw słonecznych przy użyciu mniej toksycznych chemikaliów (nie wykorzystuje się kadmu czy ołowiu), jak również mniejszej ilości wody. Co więcej zużyta woda może być ponownie wykorzystana.

Innowacyjne elastyczne panele fotowoltaiczne firmy Sunflare

Panele fotowoltaiczne firmy Sunflare w rzeczywistym zastosowaniu na dachu budynku mieszkalnego w Ghanie, źródło: Sunflare

Firma uważa się za prekursora produkcji tego typu paneli na masową skalę, jak również potwierdza, iż moduły są konkurencyjne pod względem kosztów instalacji w wysokości 1,50 $/W (~6,25 zł/W), podczas gdy koszt instalacji tradycyjnych paneli na rynku w USA wynosi 1,51 $/W (~6,29 zł/W).

Sunflare przewiduje, że innowacyjne ogniwa będą mogły zostać wykorzystane w każdym rodzaju przemysłu, od zbrojeniowego po budowlany i motoryzacyjny.

Opracowano na podstawie:  PV Magazine, Inhabitat

Zdjęcie główne: Inhabitat