Kamery i radary będą monitorować ptaki na terenie farm wiatrowych Kisielice i Lotnisko. Na terenie obu farm, zostanie przetestowany innowacyjny system firmy Bioseco, chroniący ptaki przed kolizją z turbinami wiatrowymi.

źródło: PGE

Zasada działania

Urządzenia zamontowane na farmach Kisielice i Lotnisko będą wykorzystywać dane z kamer wizyjnych oraz radaru. System firmy Bioesco będzie w stanie wykryć ptaki w odległości nawet 500 m od turbiny. Jeśli ptaki znajdą się w strefie buforowej w odległości mniejszej niż 300 m od wiatraka, turbina zostanie automatycznie zatrzymana. Dodatkowo, w dalszej kolejności będzie uruchomiona ostrzegawcza sygnalizacja świetlna.

System zadziwia swoją precyzją. Umożliwi bowiem automatyczne rozpoznawanie ptaków, przypisywanie ich do grup, śledzenie ich lotu, a nawet określenie kierunku, w którym się przemieszczają. W okolicy farm mają swoje siedliska m.in. bieliki, orliki krzykliwe, żurawie, błotniaki stawowe i bociany białe. Rozwiązanie ma na celu zmniejszenie ryzyka kolizji ptaków z turbinami wiatrowymi.

bocian

fot. Susanne Jutzeler

Oszczędności dla PGE?

Rozwiązanie może przynieść PGE Energia Odnawialna oszczędności! Spółka nie będzie już ponosiła kosztów związanych z okresowym wyłączeniem elektrowni wiatrowej podczas migracji ptaków. Turbina zostanie automatycznie zatrzymana tylko jeśli ptaki znajdą się w strefie buforowej w odległości mniejszej niż 300 m od wiatraka.

Nad całym procesem mają czuwać eksperci. Ornitolodzy będą na bieżąco porównywać wyniki zebrane przez system, oceniać jego skuteczność oraz wskazywać kierunki rozwoju.

Pilotaż na farmach Kisielice i Lotnisko ma potrwać dwa lata. Jeśli zakończy się sukcesem możliwa będzie implementacja na stałe tego rozwiązania na innych farmach wiatrowych Grupy Kapitałowej PGE.

Zagrożenie dla ptaków jest jednym z najczęściej wymienianych problemów przez przeciwników farm wiatrowych. Tego typu rozwiązania jak system firmy Bioseco, mogą pomóc tę kwestię znacząco wyeliminować. Trzymamy kciuki, aby ten program pilotażowy okazał się sukcesem!

źródłó: PGE

Redakcja GLOBEnergia