Przy wykorzystaniu fotowoltaiki, duże znaczenie ma kąt padania promieni słonecznych na panel. Z tego względu czasami wykorzystuje się ogniwa ze wbudowanymi systemami kontroli ustawienia, które optymalizują ich pracę. Podobne rozwiązanie można zastosować w termofotowoltaice, gdzie od jakiegoś czasu przewija się koncepcja luster, które dynamicznie nakierowywuja promienie świetlne, skupiając je w określonym, termoczułym punkcie. Rozwiązanie to nie przyjęło się jednak ze względów ekonomicznych – zarówno w „klasycznej” fotowoltaice, jak i CPV (fotowoltaika skupiająca – concentrating photovoltaics) przyrost efektywności był niewspółmierny do kosztów. W USA zaprezentowano niedawno startup z Ohio, SkySun, ma w swojej ofercie heliostaty, zdolne znacznie obniżyć koszty funkcjonowania farmy termofotowoltaicznej.

Tańszy tracker –alternatywa dla kosztownych heliostatów

Produkt firmy doczekał się wsparcia amerykańskiego Department of Energy i był realizowany w spółce z Sandia National Laboratories – organizacji, która już od dłuższego czasu zajmuje się m.in. tematyką OZE. Według jej prognoz, koszty ich rozwiązania są niższe o ponad 30% od obecnych na rynku heliostatów i – co najważniejsze – wykorzystanie tej technologii ma wreszcie okazać się opłacalne ekonomicznie.

Innowacyjny heliostat będzie działał nawet przy sporych prędkościach wiatru

Już w fazie początkowej projekt wzbudził duże zainteresowanie i zyskał wiele dofinansowań. Dzięki nim możliwe było dopracowanie tej technologii – w tym przypadku diabeł tkwi w szczegółach. I tak nowy heliostat działa sprawnie nawet przy wysokich prędkościach wiatru, dopasowując swoją pracę tak, by uzyskać maksimum efektywności. Ponadto opracowano całkowicie od zera program działania, który uwzględnia także pozostałe heliostaty i inne pobliskie obiekty. Dzięki temu rozwiązanie ma działać z pewną „logiką grupy” ustawiając poszczególne urządzenia tak, by łącznie uzyskały najlepszą wydajność.

Rozwiązanie dedykowane dla farm fotowoltaicznych typu CPV

Jim Clair, założyciel start-upu, wierzy, że jego projekt ma realne szanse na rynku. Pozytywnie patrzy na nie również Department of Energy, który umieścił ostatnio wpis o tej tematyce na swojej stronie internetowej. Jeżeli projekt będzie w praktyce obniżał koszty jednostki energii, to zapewne stanie się niedługo obowiązkowym elementem każdej farmy CPV. Z drugiej strony, warto poczekać do momentu, aż sam przemysł przetestuje rewolucyjny heliostat i wyda o nim opinię.

Redakcja GLOBEnergia