2. sierpnia 2019 roku Ministerstwo Przedsiębiorczości ogłosiło przetarg na wykonanie instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przy Placu Trzech Krzyży 3/5 w Warszawie. Instalacja zostanie wykonana w ramach zadania jakim jest poprawa efektywności energetycznej budynku ministerstwa. Szacunkowa wartość zamówienia wynosi 1.158.196,24 zł.

ministerstwo przedsięiorczości

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przy Placu Trzech Krzyży 3/5 w Warszawie źródło: wikipedia.pl

Dobry przykład?

Cieszy nas fakt, że Ministerstwo daje dobry przykład w rozwoju mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. Instalacje na budynkach użyteczności publicznej stanowią wartościowy wzór dla Polaków i pokazują wzrost dobrych tendencji rozwoju OZE w kraju. Niemniej jednak same zapisy i specyfikacja, które pojawiły się w przetargu sprawiły, że branżyści zauważyli, że pojawiły się błędy i zaczęli o nich dyskutować.

Kontrowersje

W grupie dyskusyjnej instalacje fotowoltaiczne branżyści wynajdują kolejne błędy, które pojawiają się w przetargu. Pomyłki, które były wybaczalne na początku rozwoju branży, teraz zaczynają być niedopuszczalne. Szczególnie w przypadku tak ważnych organów.

Na grupie wymieniane są między innymi takie problemy dotyczące przetargu jak:

  • nieprawidłowy wzór do wyliczenia spadków napięcia po stronie DC
  • odwołanie do normy EN 50438:2007, która została już wycofana (w przypadku inwertera)
  • nieprawidłowy dobór przewodów po stronie DC

Co więcej, w niektórych miejscach pojawiają się wyraźne nawiązania do konkretnych produktów wybranych producentów, co jest niedopuszczalne w przypadku przetargów publicznych.

Pytania

Termin składania ofert upływa 20 sierpnia 2019 r. o godzinie 11:00. Zgodnie z zasadami przetargów publicznych, wszystkie pytania zadane do połowy tego czasu, czyli do 12.08.2019, muszą uzyskać odpowiedź.

Gdy uzyskamy odpowiedzi na nasze pytania, od razu się nimi podzielimy! Sprawdzajcie na bieżąco i bądźcie czujni!

Redakcja GLOBEnergia