Instalacja fotowoltaiczna służy do zamiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Energia produkowana w ten sposób jest ekologiczna, produkowana bez emisji do otoczenia szkodliwych związków.

W naszym kraju, mówiąc o instalacji fotowoltaicznej myślimy o małej instalacji dachowej na domu jednorodzinnym, lub o farmie zlokalizowanej na gruncie. Coraz częściej jednak obiekty wielkopowierzchniowe, typu biurowce, hotele, szkoły czy właśnie szpitale decydują się na montaż na swoim dachu takiej instalacji.
W sierpniu 2014 roku rozpoczęła się budowa instalacji fotowoltaicznej na dachu szpitala w Gorlickiem. Inwestycja zakończyła się pod koniec sierpnia 2015 i kosztowała 2,2 mln złotych. Składa się z ponad 500 modułów fotowoltaicznych.
Zanim zaczęły się prace przy montażu ogniw, trzeba było wykonać prace przygotowawcze, między innymi dostosować dach, wykonać konstrukcję nośną pod ogniwa, a przede wszystkim wykonać instalację, która połączyła ogniwa z instalacją elektryczną szpitala.
Korzyści wynikające z takich inwestycji, dla obiektów wielkopowierzchniowych to przede wszystkim oszczędności na opłatach za energię elektryczną. Dlaczego więc odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne? Bo najlepsza energia to taka, której nie trzeba produkować!
Genialnym surowcem energetycznym jest słońce, bo…. świeci za darmo! Same tylko sieci handlowe mogą rocznie wydać nawet 100 mln złotych na prąd, co jest kwotą zawrotną. W interesie nas wszystkich powinno być dążenie do redukcji tych kosztów. Przyzwyczailiśmy się, że prąd daje elektrownia ale nadchodzi rewolucja, która mocno zmieni model energetycznego biznesu. Nowy model energetyczny praktykuje coraz więcej hoteli, restauracji i biurowców oraz sieci handlowe.
Jak potwierdzają zarządcy obiektów wielkopowierzchniowych, którzy zdecydowali się na modernizację gospodarki energią w swoich obiektach – największą redukcję zużycia energii elektrycznej, o 3–4% udało się uzyskać dzięki zmianom w systemach i procedurach, np. zarządzaniu oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym, czy zarządzaniu nastawami temperaturowymi.
Co więcej, nowelizacja prawa energetycznego pozwoliła na relatywnie prostą i łatwą zmianę sprzedawcy energii elektrycznej jednak bardzo często, nie zmiana samej taryfy pozwala uzyskać największe oszczędności, a jednoczesne połączenie kilku działań. Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej może przynieść realne obniżenie rachunków. Jak? Między innymi poprzez optymalizację mocy zamówionej oraz kompensację mocy biernej. Więcej szczegółów zdradzi niezależny ekspert podczas II Forum Energia i Obiekty Wielkopowierzchniowe, podczas targów RENEXPO, 24 września 2015.

II FORUM ENERGIA I OBIEKTY WIELKOPOWERZCHNIOWE
energia i obiekty wielkopowierzchniowe
ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ DZIŚ
Warszawa 24 września 2015
http://www.globenergia.pl/markety