Instalacja fotowoltaiczna w schronie – czy Prawo Budowlane idzie z duchem czasu?

Prawo Budowlane nie zmienia się tak dynamicznie jak np. ustawa o odnawialnych źródłach energii. W tym jednak przypadku planowane zmiany dotyczące najważniejszego dokumentu prawnego dla rynku budowlanego są związane z energetyką. Jakich zmian możemy się spodziewać w Prawie Budowlanym? Aktualna wersja nowelizacji proponuje zmiany, które mogą okazać się niezwykle interesujące dla inwestorów prywatnych z dwóch względów – bezpieczeństwa oraz oszczędności. To tematy bardzo bliskie dla większości naszych czytelników. Obecnie projekt nowelizacji przepisów prawa budowlanego znajduje się na 5 z 14 etapów legislacyjnych (etap prac w Komitecie Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji). Czego mogą spodziewać się zainteresowani? Analizujemy propozycje z Adrianem Chruszczem - prawnikiem i ekspertem rynku budowlanego.

Podziel się
Przydomowe schrony - ustawodawca wprowadza nowy typ budowli
Zgodnie z zamysłem autorów piszących akapity nowej ustawy, przydomowy schron należy rozumieć jako wolnostojącą budowlę ochronną o konstrukcji zamkniętej i hermetycznej, o określonej kategorii odporności, powierzchni zabudowy do 35 m2 przeznaczoną do ochrony użytkowników budynku mieszkalnego przed skutkami założonych zagrożeń militarnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych i skażeń, znajdującą się pod ziemią lub częściowo zagłębioną w gruncie, której obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Znamy zatem planowaną definicję budowli określanej jako przydomowy schron. Co dalej?
Przydomowe schrony na zgłoszenie
Następstwem przepisów dotyczących przydomowych schronów w przepisach prawa budowlanego jest również określenie wymaganej procedury, w oparciu o którą inwestor na swoje działce będzie mógł podjąć się legalnie budowy schronu. Czy przepisy mogą zachęcać do takiej inwestycji? Okazuje się, że tak, bo budowla tego typu zyskuje na atrakcyjności ze względu na przyjęcie uproszczonej formy zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej.
Zgodnie z planowanym do wejścia w życie art. 29 ust. 1 pkt 40 pr. bud. - budowa schronu nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 pr. bud., budowa przydomowych schronów i ukryć doraźnych.
Ciekawym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie przez inwestora z opcji wykonania na zgłoszenie dwóch inwestycji, które jednocześnie zapewnią bezpieczeństwo oraz przyczynią się do wzrostu oszczędności. Mowa tu o rozwiązaniu opartym na zgłoszeniu budowy przydomowego schronu oraz jednoczesnym zainstalowaniu instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kW, która również nie wymaga zarówno zgłoszenia oraz uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę w trybie art. 28 ust. 1 pr. bud. Podstawą prawną takiego rozwiązania jest obowiązujący już przepis art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c pr. bud.
komentuje dla redakcji Adrian Chruszcz.
Przydomowe schrony wraz z instalacją fotowoltaiczną– czy zobaczymy je na polskich podwórkach?
Czy instalacja fotowoltaiczna na lub przy schronie będzie w Polsce możliwa? Jak najbardziej, bo autorzy propozycji nowelizacji prawa budowlanego przewidzieli taką możliwość. Pytanie, czy rozwiązania te będą wykorzystywane przez inwestorów prywatnych oraz w jakiej skali. Zdaniem eksperta ds. prawa budowlanego nie da się ukryć, że odformalizowanie tego typu procedur związanych z budową przydomowych schronów, instalacją urządzeń związanych z zieloną energią, korzystnie wpływają na pobudzenie rynku w tym obszarze.
Dodatkowo należy wskazać, że ustawodawca w nowelizacji przewidział dodatkowe rozwiązanie związane z masztami służącymi do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru, jednakże tematyka ta wymaga szerszego rozwinięcia w odrębnej publikacji
wyjaśnia Chruszcz.
Zdecydowane przyspieszenie i zredukowanie kosztów formalno-prawnych mogą okazać się kuszące z perspektywy inwestorów. Pytanie tylko, czy przydomowe schrony podzielą sukces instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju? W innych krajach zauważalny jest wzrost zainteresowania tego typu budowlami. Na tym etapie pozostaje nam poczekać na finalną wersję nowelizacji przepisów, wejście ich w życie oraz na obserwacji działań rynku w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznych na przydomowych schronach.
Dowiedz się więcej!
Interesują Cię takie tematy? Odwiedź nową odsłonę GLOBENERGIA - uzyskaj bezpłatnie dostęp do GLOBENERGIA+ strefy materiałów premium! W najnowszym numerze 2/2023 znajdziesz:
- Żywotność modułów fotowoltaicznych - czy rzeczywiście 25 lat?
- Gdzie zamontować pompę ciepła, jeśli nie na gruncie? Co jest lepsze: ściana czy dach?
- Transportowa rewolucja – ogniwa typu PEM wchodzą do gry
- Pompa ciepła przed termomodernizacją - co zrobić, gdy najpierw chcesz wymienić urządzenie?
Podstawa prawna:
- Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (numer projektu: UD427).
Polecane
Zielona energia made in Poland: KENO Italia S.R.L. wkracza na rynek włoski

Europa na zielonym kursie! Rekordowy udział OZE w produkcji energii
