Instalacja fotowoltaiczna wschód-zachód w firmie – czy to się opłaca?

Najlepszym kierunkiem z punktu widzenia produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej jest kierunek południowy. Nie wszyscy jednak mają możliwość skierować instalację akurat na południe. Czy instalacja fotowoltaiczna skierowana na wschód-zachód w firmie może się opłacać? Pytamy Pawła Szarka z firmy Bruk Bet PV.

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej
Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia

Podziel się

Z założenia instalacja skierowana na południe wymaga mniejszego nakładu inwestycyjnego (ilość zakupionych modułów fotowoltaicznych oraz konstrukcji) w stosunku do instalacji wschód – zachód. Jednak w przypadku przedsiębiorstwa bardzo duże znaczenie ma profil zużycia energii. Może się ono całkowicie różnić w zależności od tego czym zajmuje się przedsiębiorstwo. Inne zużycie energii będzie miała firma, która pracuje w biurze w godzinach 8-16, a inne firma produkcyjna, wykorzystująca do pracy przez całą dobę energochłonne maszyny. 

Rozważając, czy instalacja fotowoltaiczna skierowana na wschód i zachód się opłaca trzeba wziąć pod uwagę współczynnik ekonomiczny, specyfikę działania instalacji oraz oczywiście profil zużycia energii w przedsiębiorstwie. Jeżeli pobór energii przypada na godziny poranne i popołudniowe, to jak najbardziej montaż instalacji wschód zachód może mieć dla nas wymierne korzyści - komentuje Paweł Szarek.

Inwestorów od instalacji skierowanej w ten sposób mogą jednak odstraszać wyższe koszty inwestycyjne niż w przypadku instalacji skierowanej na południe.

Ilość energii jaką wyprodukuje instalacja skierowana wschód zachód wiąże się z tym że musimy zamontować większą instalację niż w przypadku tej skierowanej na południe

komentuje Paweł Szarek.

Okazuje się jednak, że w przypadku instalacji działającej w net-billingu już wkrótce może się to odwrócić ze względu na koszty sprzedaży energii z PV. W net-billingu już od 1 lipca 2024 roku cena energii wprowadzanej przez prosumentów do sieci ma być wyznaczana dla poszczególnych, elementarnych okresów rozliczeniowych – godzinowych.

Biorąc pod uwagę zmiany, które nastąpią od 1 lipca 2024 roku dotyczące rozliczania energii z mikroinstalacji w systemie godzinowym i to jak zmieniają się ceny energii w ciągu doby może się okazać, że instalacja fotowoltaiczna wschód-zachód może przynieść nawet większe korzyści niż instalacja skierowana na południe - komentuje Paweł Szarek.

Po wejściu w życie zmian rozliczeniowych w net-bilingu energia produkowana przez instalację wschód-zachód będzie trafiała do sieci w godzinach, w których jest statystycznie droższa.

Korzyści pozafinansowe

Jest jeszcze jeden powód, dla którego instalacja fotowoltaiczna skierowana na wschód-zachód może być opłacalna i nie chodzi wcale o kwestie finansowe, ale o stabilność energetyczną.

Zasadność instalacji wschód-zachód jest coraz poważniej brana pod uwagę w związku z problemami sieciowymi, które obecnie mamy

komentuje Paweł Szarek.

W związku z tym, że nasze polskie sieci nie są jeszcze dostosowane do tak dużej liczby mikroinstalacji fotowoltaicznych, których kulminacja produkcji przypada na godziny południowe, instalacje skierowane na wschód i zachód będą dla całego systemu dużo bardziej korzystne.

Materiał opracowany na podstawie cyklu Webinarowa Środa

Zobacz również