Instalacja grzewczo-chłodząca pomp ciepła w Dalian-Xinghai

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Instalacja pomp ciepła o mocy 8,3 MW w Chinach

Dalian jest jednym z najbardziej nowoczesnych i dynamicznie rozwijających się miast w Chinach, o populacji 5.7 miliona i powierzchni 12.547 km2 usytuowanym w południowej części Półwyspu Liaodong, w półno-wschodnich Chinach.

Zarząd miejski Dalian od 20 lat zwraca baczną uwagę na rozwój przemysłu ze uwzględnieniem jego oddziaływania na środowisko. Stało się to powodem do wybrania Dalian jako demonstracyjnego obszaru, na którym między innymi wykorzystywane są pompy ciepła w scentralizowanej instalacji grzewczo-chłodzącej o dużej mocy.

Sieć grzewcza i chłodząca

Scentralizowane sieci systemów grzewczych zostały zaprojektowane oraz zainicjowane w Chinach w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku, podczas gdy scentralizowane systemy chłodzące były nową koncepcją. Odpowiedź na pytanie, w jaki sposób produkować i wykorzystywać efektywnie energię przy dużym ekonomicznym rozwoju Chin na przestrzeni ostatnich lat pozostaje zatem najważniejszą kwestią, jaką należy brać pod uwagę rozważając zrównoważony rozwój kraju. W związku z tym XBA opierając się na intensywnych badaniach technologii wykorzystującej pompy ciepła dużej mocy oraz sukcesów jakie odniosła owa technologia w Szwecji i Norwegii, zdecydowała się wdrożyć ją w Dalian. Wybrano pompy ciepła dużej mocy typu UNITOP® firmy FRIOTHERM. Instalacja pomp ciepła charakteryzuje się wysoką efektywnością zarówno w ogrzewaniu jak również chłodzeniu.


Odzysk darmowej energii

Ciepło jest odzyskiwane z uzdatnionych ścieków pochodzących z przyległej oczyszczalni. Zimą urządzenia pracują w trybie pomp ciepła co wymaga szeregowego połączenia sprężarek. Latem natomiast urządzenia są używane jako agregaty chłodnicze (klimatyzatory), gdzie sprężarki pracują równolegle, a ciepło jest oddawane do uzdatnionych ścieków używanych w zimie jako dolne źródło ciepła. Moc grzewcza każdej z pomp ciepła wynosi 8.3 MW przy temperaturze wody grzewczej +650C. Przy produkcji wody lodowej o temperaturze +2.00C moc chłodnicza każdego z urządzeń wynosi 10.0 MW.

Pompy ciepła w Chinach - fabryka w Dalian

Zdaniem inwestora

Jest to jedno z działań mających na celu promocję projektu ‘Green Davos’ przez zarząd miasta Dalian - mówi Xia Deren, burmistrz Dalian. Chcemy wykorzystać tę okazję do podzielenia się naszym doświadczeniem dotyczącym ochrony środowiska oraz oszczędzania energii, jako jedyną słuszną drogą budowy zrównoważonej gospodarki i przyjaźnie nastawionego do środowiska społeczeństwa. Wysokie oczekiwania dotyczące współczynnika wydajności cieplnej/chłodniczej (COP) zostały w pełni wypełnione.

 

 

 

 

Cały artykuł - GLOBEnergia 2/2008