Francuscy specjaliści z firmy Ciel & Terre zainstalowali system fotowoltaiczny o mocy 218 kW przy zaporze wodnej Rabagao River w Portugalii. Instalacja jest stosunkowo mała, ale jest to pierwszy raz, kiedy wykorzystano obie technologie w tandemie, na skale użytkową.

Instalacja fotowoltaiczna została zainstalowana na pływającej wyspie. Właśnie w pływających farmach PV specjalizuje się wykonawca, firma Ciel & Terre.  Instalacja fotowoltaiczna pozwoli zaoszczędzić energię hydroelektrowni w godzinach szczytowego zapotrzebowania na prąd.

System obsługiwany jest przez 840 paneli marki REC, każdy o mocy 260 Wp. Zajmuje on tylko około 0,01% powierzchni lustra wody jeziora. Instalacja posiada specjalne kotwiczenie do dna, ponieważ maksymalna głębokość dna jeziora wynosi 90 m, a poziom lustra wody waha się dodatkowo o około 30 m. System został przyłączony do sieci w listopadzie 2016 roku.

Generalny wykonawca pływającej farmy dostarczył już ponad 60 właśnie takich mobilnych systemów PV do 16 krajów. Obecnie firma skupia się na opracowaniu optymalnego rozwiązania w przypadku połączenia fotowoltaiki z energetyką wodną, szukając odpowiednich zbiorników zaporowych. Szacuje się, że do 50 największych zapór wodnych można dołożyć około 400 GW mocy w instalacjach fotowoltaicznych.

Zapora Alto Rabagao i instalacja fotowoltaiczna na tafli jeziora (Źródło: AltEnergyMag)

Zapora Alto Rabagão prowadzi działalność od 1960 roku. Elektrownia pracuje od 1964 roku. Ma moc 68 MW. Średnia produkcja energii elektrycznej wynosi 85,2 GWh. Elektrownia jest obsługiwana przez portugalskiego giganta energetycznego EDP (Energias de Portugal), który potwierdził, że wspierał inicjatywę wykorzystania potencjału energetyki słonecznej, jako uzupełnienie elektrowni wodnej, co doprowadziło do przetargu na realizację projektu.

Sama elektrownia jest wyposażona w dwie turbiny Francisa o mocy 36,75 MW każdy. Obroty turbiny osiągają prędkość 428 obrotów na minutę. Maksymalny przepływ przez turbinę wynosi 25,7 m3/s. Zapora ma wysokość 94 m wysokości i 1,970 m długości. Objętość tamy wynosi 1,117,000 m³.

Według Ciel i Terre, wybrano do pilotażowego projektu właśnie to miejsce, ze względu na skalę trudności: głębokość  nawet do 90 metrów i wahania poziomu powierzchni lustra wody o więcej niż 30 metrów.

Źródło: PV-magazine

Zdjęcie główne: Ciel & Terre

Redakcja GLOBEnergia