Aktualności Aktualności

Instalacja PV na dachu magazynu – całość energii jest konsumowana!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Największy w Turcji system fotowoltaiczny na magazynie wykorzystujący produkowaną energię tylko na miejscu zarządzany dzięki rozwiązaniu meteokontroli.

Magazyn obsługiwany przez Reysaş REIT w Antalyi jest największym w Turcji zakładem wykorzystującym energię fotowoltaiczną tylko na miejscu. Umożliwione jest to dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych o mocy 400 kW, która zarządzana jest funkcją meteokontroli.

(Fot. Reysaş REIT)

System pokrywa 90% zapotrzebowania energetycznego obiektu

Firma Reysaş REIT, która jest wiodącym dostawcą magazynów i obiektów logistycznych w Turcji od kilku lat instaluje systemy fotowoltaiczne na swoich magazynach. Pierwotnie produkowaną energię wysyłano do systemu elektroenergetycznego. W wyniku wprowadzonych nowych krajowych przepisów inwestor skupił się na zużyciu energii bezpośrednio na miejscu. Pierwszym magazynem tego typu był obiekt w Antalyi, gdzie za system fotowoltaiczny odpowiadała firma Altungrup Solar Enerji.

Jak to jest zrobione?

Instalacja wyposażona została w sterownik, który zarządza mocą falownika w odpowiedzi na zapotrzebowanie energetyczne budynku. Jeżeli produkcja przekracza popyt, system jest wyłączany. System dzięki sterowaniu mocą bierną i czynną nie pozwala na wysyłanie energii do sieci. Kontroler mierzy odpowiednie wartości w punkcie przyłączenia do sieci i przekazuje odpowiednie polecenia do falowników. Ciągłe porównywanie docelowej i rzeczywistej wydajności odbywa się w zamkniętej pętli.

(Fot. Reysaş REIT)

Wysokie zużycie energii na miejscu sprawiło, że system fotowoltaiczny stał się atrakcyjną inwestycją, która zwraca się po niespełna 9 latach. Energia z sieci jest niezbędna tylko w momentach kiedy poziom promieniowania słonecznego jest zbyt niski.

- System fotowoltaiczny w Antalyi jest udanym projektem. Od początku produkuje energię niezawodnie i obejmuje również szczyty, które występują w ciągu dnia. Rachunek za energię w Reysaş spada, a inwestor nie może być bardziej szczęśliwy.  - powiedział Oray Altun, dyrektor zarządzający Altungrup Solar Enerji.

Opracowanie GLOBEnergia na postawie Sun&Wind Energy