Instalacja z pompą ciepła

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Clipboard01

 

 

 

Biały Dwór w Gdyni Orłowie
Gdy ceny paliw szybują w gorę w zawrotnym tempie, a prognozy dla rynku technologii grzewczych opartych o konwencjonalne źrodła energii (gaz, olej, węgiel) nie należą do optymistycznych, warto przy podejmowaniu decyzji o wyborze instalacji grzewczej rozważyć rozwiązania z wykorzystaniem pompy ciepła.

 

Ekonomika kosztów przy wyborze instalacji z pompą ciepła dotyczy zarówno budownictwa jednorodzinnego, jak również – a nawet w większej skali – inwestycji deweloperskich wielko powierzchniowych o dużym zapotrzebowaniu na energię grzewczą. Zrealizowana w 2010 roku inwestycja Grupy Allcon – Biały Dwór w Gdyni Orłowie – to doskonały przykład na to, że taka instalacja z powodzeniem może zapewnić komfortowe warunki grzewcze w ekskluzywnym budownictwie mieszkaniowym.

 

Biały Dwór został zaprojektowany w 1926 roku przez znanego architekta Antoniego Jaworskiego. Aż do czasu wybuchu wojny Biały Dwór, reprezentujący unikatowy styl dworkowy na obszarze Gdyni, był jednym z najchętniej odwiedzanych i najbardziej luksusowych pensjonatów w polskiej części Wybrzeża Gdańskiego. Po wojnie, bez wystarczających inwestycji w renowacje i remonty, dworek powoli ulegał niszczącym działaniom surowego nadmorskiego klimatu. W drugiej połowie pierwszej dekady XXI wieku, inwestor po konsultacjach z miejskim konserwatorem zabytków, zdecydował się na całkowitą rekonstrukcję obiektu, przy zachowaniu historycznej bryły, układu okien i drzwi, detalu zewnętrznego oraz kolorystyki elewacji. W bezpośrednim sąsiedztwie dworku równolegle zrealizowano budowę luksusowego trzykondygnacyjnego obiektu mieszkaniowego – Villa Nova. Od samego początku istotną kwestią dla inwestora był wybór instalacji grzewczej, która łączyłaby w sobie innowacyjność technologiczną i wysoką wydajność pracy, przy jednoczesnym zachowaniu troski o środowisko naturalne. Na podstawie tych kryteriów podjęto decyzję o zastosowaniu instalacji grzewczej opartej o pompę ciepła marki Alpha-InnoTec. Po analizie parametrów inwestycji oraz symulacji zapotrzebowania grzewczego, została zaproponowana dwu-sprężarkowa pompa ciepła glikol/woda SWP 850H z serii Professionell, stworzona z myślą o większych inwestycjach budowlanych o wysokim zapotrzebowaniu na energię grzewczą. Wykonawcą instalacji była firma Organiks W.Z.P.U. z Gdańska.(…)

 

Bartosz Bigosiński, Anna Szpindor
Przedsiębiorstwo Hydro-Tech Konin

 

 

 

Czytaj całość w GlobEnergia 2/2012