Firma OPEUS Energia poinformowała o podpisaniu umowy na instalację systemów fotowoltaicznych z PKN ORLEN S.A. W ramach współpracy firma opracuje oraz zamontuje dedykowane układy paneli PV na sześciu stacjach benzynowych koncernu.

 
W ramach realizowanych przez PKN ORLEN SA działań pilotażowych instalacje fotowoltaiczne zostaną zamontowane na 11 stacjach. OPEUS Energia dokona montażu paneli na sześciu z nich zlokalizowanych w Gdańsku, Guzowie-Wsi, Katowicach, Płocku, Radomiu oraz Rzeszowie. Łącznie w ramach współpracy zostanie zainstalowanych 238 wysokiej klasy modułów sprawdzonej niemieckiej technologii SolarWorld, które wygenerują moc 92 kWp. 
 
Przygotowany przez nas system pozwoli na optymalne eksploatowanie światła słonecznego. Będzie on dostarczał prąd do wszystkich urządzeń elektrycznych, co przyniesie znaczne oszczędności w poborze energii z sieci. Wewnątrz stacji zamontujemy monitory, na których klienci będą mogli zobaczyć jak pozytywny wpływ na środowisko ma korzystanie z paneli PV – mówi Sławomir Reszke, Prezes OPEUS Energia.
 
Warto przypomnieć, że to nie pierwsza inwestycja koncernu ORLEN z zwiększanie efektywności energetycznej i OZE. 
Orlen rozpoczął współpracę z koncernem Tesla Motors. W lipcu ubiegłego roku poinformowano, że Orlen uruchomi pierwsze stacje ładujące elektryczne auta w Niemczech. W lipcu 2015 poinformowano, że na niemieckich stacjach sieci STAR, należących do Orlen Deutschland, pojawią się punkty szybkiego ładowania aut elektrycznych marki Tesla. Pierwsze z nich miały tam powstać do końca sierpnia br. w miejscowościach Grimmen i Uckerferde.
 
Na początku tego roku w sieci pojawiły się informacje o tym, że Orlen rozpoczął prace nad uruchomieniem punktów Supercharger na terenie naszego kraju. Według zapowiedzi facebookowego profilu Moja Tesla pierwsze ładowarki pozwalające na zasilanie aut będą działały na stacjach Orlenu w Kostomłotach pod Wrocławiem oraz w Katowicach.
Orlen nie potwierdził na razie, że uruchomi w Polsce pierwsze ładowarki Supercharger, nie są też znane żadne terminy ich udostępnienia.
 
Źródło: OPEUS Energia, GLOBEnergia.pl