Według stanu na 15 lipca, do CEEB wpłynęło już ponad 50 tys. formularzy. Stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków ma umożliwić zebranie informacji na temat budynków w obszarze źródeł energii elektrycznej, ciepła i zasilania z sieci ciepłowniczej oraz dotyczących spalania paliw o nominale mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. W ewidencji znajdą się informacje dotyczące przede wszystkim naszych domów. Pod uwagę zostaną wzięte również lokale usługowe i budynki publiczne. W sumie zgromadzone informacje będą dotyczyły ok. 5 mln budynków.

Złożenie deklaracji jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli i zarządców nieruchomości. Każdy z nich musi wypełnić i złożyć deklarację z informacją o źródle ciepła i spalania paliw. Warto podkreślić, że w przypadku mieszkania w bloku nie trzeba składać samodzielnie deklaracji – zarządca zgłosi wspólne źródło ciepła. Informacje możemy udostępnić do bazy drogą internetową lub tradycyjną – w urzędzie.

Formularz – które źródła ciepła trzeba zgłosić?

Deklaracja wymaga podania informacji jedynie w zakresie adresu budynku oraz źródła ciepła. W deklaracji właściciel domu powinien zgłosić wszystkie źródła ogrzewania. Wskazuje on bowiem informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw. Ponadto trzeba podać podstawowe dane identyfikacyjne.

W formularzu wymienione są źródła ciepła, które trzeba zaznaczyć, jeśli takie posiadamy w domu. Należy wskazać także ich liczbę oraz funkcję.

Fragment formularza CEEB Źródło: GUNB

Czy należy zgłosić źródła OZE? Wyjaśniamy wątpliwości

W przestrzeni internetowej pojawiają się wątpliwości, czy do CEEB należy zgłosić także instalacje OZE np. instalacją fotowoltaiczną czy wiatrową. Tak jak wcześniej informowaliśmy, instalację słoneczną można zgłosić, ale w przypadku, gdy współpracuje z pompą ciepła, co potwierdziła nam podczas konferencji prasowej p.o. prezesa GUNB Dorota Cabańska.

Na tym etapie, kiedy projekt był prezentowany, pamiętamy też o problemach z platformową dla użytkowników i dezinformacje – zostały obciążone serwery, ale problem szybko naprawiono. Nic dziwnego, skoro to projekt ogólnopolski. Dzisiaj znamy ostateczne zasady jakie zdążyły zostać wypracowane na podstawie tych pierwszych kilku tygodni.

Jeden z naszych czytelników zwrócił uwagę, że według jego informacji nie powinno się w ogóle zgłaszać instalacji fotowoltaicznych. W celu wyjaśnienia wątpliwości zwróciliśmy się do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, który potwierdził, że do CEEB nie zgłasza się instalacji fotowoltaicznej, ale kolektory słoneczne już tak. Kolektory widnieją na liście źródeł ciepła.

– Instalacje fotowoltaiczne oraz wiatrowe nie podlegają zgłoszeniom w CEEB. W deklaracji trzeba natomiast zaznaczyć źródło ciepła jakim są kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania oraz pompy ciepła – wskazuje Anna Mytko, Rzecznik GUNB.

Podkreśliła też, iż należy pamiętać, że do CEEB zgłaszane są źródła ciepła i spalania paliw o nominalnej mocy do 1 MW.

 

 

 

 

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom