Instalacje z zerowym eksportem mocy

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

zerowy eksport mocy

Co to są instalacje z zerowym eksportem mocy i po co się je stosuje?

Gmina, czy przedsiębiorstwo, realizując instalacje fotowoltaiczne stoi często przed wyborem – albo niższa dotacja, albo instalacja off-grid, albo instalacja podłączona do sieci, która nie wprowadza energii do sieci. Wynika to bezpośrednio z regulaminu programów dotacyjnych, m. in. z popularnym programami parasolowymi dla gmin.

Formalnie, zarówno instalacja off-grid, jak i instalacja z zerowym eksportem mocy nie wyprowadzają wyprodukowanej energii do sieci elektroenergetycznej.

Instalacja off-grid w ogóle nie posiada połączenia z siecią. Instalacja z zerowym eksportem mocy jest do sieci przyłączona, ale nie korzysta z opcji wysyłania energii do sieci.

Jaki jest sens instalacji z zerowym eksportem mocy?

Instalacje mają sen wtedy, gdy potencjalny eksport energii byłby bardzo niski. Ma to miejsce np. w takich systemach, w których wyprodukowana energia w przeważającej ilości (np. w 90%) jest zużywana na miejscu, w czasie produkcji.

System ograniczający wypływ energii do sieci spełnia swoją rolę w weekend. Ogranicza eksport energii do sieci wtedy, gdy energia może być produkowana, ale nie może być skonsumowana. Tym sposobem, inwestycja generuje nieco mniejsze uzyski energii, ale możliwe jest pozyskanie na nią wyższej kwoty dofinansowania.

Instalacje z zerowym eksportem mocy a zgłoszenie do zakładu energetycznego

Zgłoszenie do zakładu energetycznego w przypadku instalacji z zerowym eksportem mocy jest w pewnym sensie problematyczne. Dużo zależy od polityki zakładu energetycznego.

Część zakładów twierdzi, że skoro energia z instalacji nie jest wprowadzana do sieci, to jej zgłoszenie nie jest potrzebne. Jednak mimo, że instalacja nie wyprowadza do sieci energii, to nie pozostaje bez wpływu na sieć. Każda instalacja  posiadająca przyłączenie do sieci, oddziałuje na tę sieć. Właśnie dlatego zakład energetyczny powinien zostać poinformowany o planowanej budowie instalacji.

Mało tego, zakład energetyczny powinien także przedstawić warunki techniczne dotyczące tego, jak zabezpieczenie przeciwko wypływowi energii do sieci powinno zostać zrealizowane.

Czy naprawdę eksport do sieci jest zerowy?

Większość instalacji, które działają w systemie z zerowym eksportem mocy nie może pochwalić się stuprocentowym zabezpieczeniem przed wypływem energii do sieci. Wynika to z dwóch rzeczy.

Po pierwsze – nie zawsze urządzenie, które ogranicza eksport do sieci jest w stanie reagować na szybko zmieniającą się moc falownika.

Po drugie, jeśli instalacja jest trójfazowa, to na jednej fazie energia może do sieci wychodzić, a na drugiej może być pobierana. Bilans może wyjść na zero, ale fizycznie, energia wchodzi i wychodzi z sieci.

Zobacz również