Instalator pomp ciepła skazany – czy to początek fali pozwów?

Zaczęło się. A dla tego konkretnego instalatora - oszusta, w zasadzie się skończyło. W Wielkiej Brytanii przed wymiarem sprawiedliwości została postawiona i ukarana firma instalująca między innymi pompy ciepła, która oszukiwała klientów nie tylko finansowo, lecz również oferując usługi, których nie miała prawa wykonywać. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Wizja zysku od zawsze kusiła przedsiębiorców. Przykładów przebranżowienia lub poszerzania zakresu usług nie trzeba szukać daleko - firmy instalacyjne działające w sektorze pomp ciepła rozszerzają portfolio o systemy fotowoltaiczne czy magazynowanie energii. Obserwujemy także powstawanie wielu zakładów pracy, które do tej pory działały w całkowicie innych branżach, lecz wizja zarobku sprawiła, że chcą wykorzystać boom na pompy ciepła czy fotowoltaikę. Przykład Duchy Eco Heating przypomina nam jednak, że kłamstwo ma krótkie nogi i pokazuje, że nie zawsze się opłaca.

Duchy Eco Heating - brytyjska firma świadcząca usługi montażu i serwisu pomp ciepła padła ofiarą swojego sukcesu. Właściciel firmy przyznał się przed sądem do bezprawnego i oszukańczego handlu oraz świadczenia usług, co do których nie posiadał kwalifikacji. Miał też przyjmować wynagrodzenie za pracę, której nie wykonywał.

Adrian Miles został skazany na 20 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 18 miesięcy.
Sąd skazał go również na 200 godzin nieodpłatnych prac społecznych.

Uchybienie powodem zatrzymania

Skuteczność sądu chwali REFCOM - brytyjski system rejestracji uprawnień firm wykonawczych do wykorzystywania czynników chłodniczych. REFCOM poinformował, że skazanego właściciela firmy miał w swojej bazie, ale ten został z niej usunięty, a w zasadzie zawieszony przez to, że nie poddał się obowiązkowemu audytowi bezpiecznego obchodzenia się z czynnikami chłodniczymi. Audyt miał być następstwem zgłoszenia od dostawcy czynnika chłodniczego, który nabrał podejrzeń co do widocznego braku wiedzy technicznej i kompetencji Milesa.

W toku kolejnych działań organizacja REFCOM ujawniła, że na właściciela firmy Duchy Eco Heating otrzymała jeszcze 14 skarg od klientów. 

Miał on wprowadzać nabywców w błąd co do przydatności systemów pomp ciepła, które instalował w ich domach, nie świadczył również należycie usług serwisowych i naprawczych w ramach gwarancji. Przyjmował wynagrodzenie za pracę, której następnie nie wykonywał, a także fałszywie twierdził, że jego firma posiada odpowiednie certyfikaty.

Dyrektor techniczny w REFCOM podsumowuje, że przykład Duchy Eco Heating pokazuje jak branża, rejestr i odpowiednie organy prawne mogą współpracować w celu ochrony interesów i bezpieczeństwa społeczeństwa.

Jak myślicie? Czy w naszym kraju też posypią się wyroki?

Opracowano na podstawie: installeronline.co.uk

Zobacz również