Instalator pomp ciepła skazany – czy to początek fali pozwów?
Zaczęło się. A dla tego konkretnego instalatora - oszusta, w zasadzie się skończyło. W Wielkiej Brytanii przed wymiarem sprawiedliwości została postawiona i ukarana firma instalująca między innymi pompy ciepła, która oszukiwała klientów nie tylko finansowo, lecz również oferując usługi, których nie miała prawa wykonywać.

Podziel się
Wizja zysku od zawsze kusiła przedsiębiorców. Przykładów przebranżowienia lub poszerzania zakresu usług nie trzeba szukać daleko - firmy instalacyjne działające w sektorze pomp ciepła rozszerzają portfolio o systemy fotowoltaiczne czy magazynowanie energii. Obserwujemy także powstawanie wielu zakładów pracy, które do tej pory działały w całkowicie innych branżach, lecz wizja zarobku sprawiła, że chcą wykorzystać boom na pompy ciepła czy fotowoltaikę. Przykład Duchy Eco Heating przypomina nam jednak, że kłamstwo ma krótkie nogi i pokazuje, że nie zawsze się opłaca.
Duchy Eco Heating - brytyjska firma świadcząca usługi montażu i serwisu pomp ciepła padła ofiarą swojego sukcesu. Właściciel firmy przyznał się przed sądem do bezprawnego i oszukańczego handlu oraz świadczenia usług, co do których nie posiadał kwalifikacji. Miał też przyjmować wynagrodzenie za pracę, której nie wykonywał.
Adrian Miles został skazany na 20 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 18 miesięcy.
Sąd skazał go również na 200 godzin nieodpłatnych prac społecznych.
Uchybienie powodem zatrzymania
Skuteczność sądu chwali REFCOM - brytyjski system rejestracji uprawnień firm wykonawczych do wykorzystywania czynników chłodniczych. REFCOM poinformował, że skazanego właściciela firmy miał w swojej bazie, ale ten został z niej usunięty, a w zasadzie zawieszony przez to, że nie poddał się obowiązkowemu audytowi bezpiecznego obchodzenia się z czynnikami chłodniczymi. Audyt miał być następstwem zgłoszenia od dostawcy czynnika chłodniczego, który nabrał podejrzeń co do widocznego braku wiedzy technicznej i kompetencji Milesa.
W toku kolejnych działań organizacja REFCOM ujawniła, że na właściciela firmy Duchy Eco Heating otrzymała jeszcze 14 skarg od klientów.
Miał on wprowadzać nabywców w błąd co do przydatności systemów pomp ciepła, które instalował w ich domach, nie świadczył również należycie usług serwisowych i naprawczych w ramach gwarancji. Przyjmował wynagrodzenie za pracę, której następnie nie wykonywał, a także fałszywie twierdził, że jego firma posiada odpowiednie certyfikaty.
Dyrektor techniczny w REFCOM podsumowuje, że przykład Duchy Eco Heating pokazuje jak branża, rejestr i odpowiednie organy prawne mogą współpracować w celu ochrony interesów i bezpieczeństwa społeczeństwa.
Jak myślicie? Czy w naszym kraju też posypią się wyroki?
Opracowano na podstawie: installeronline.co.uk