Smart Company. Brzmi nietuzinkowo i modnie. Pytanie tylko, jak określić „to coś” co sprawia, że firma jest inteligenta?  Z tym problemem zmierzyli się już po raz piąty reporterzy portalu „Technology Review” . 

Odpowiedzieli oni na pytanie: Jakie postępy poczyniła w ubiegłym roku dana firma oraz w jaki sposób budowała swój biznes. Przedsiębiorstwa zostały podzielone na kilka kategorii: energia, biotechnologia, komunikacja, Internet i media oraz transport. Nas oczywiście najbardziej interesuje ta druga kategoria, a mianowicie  energetyka, z której na 50 firm znalazło się w rankingu aż 8.

1.     Cree
Jako nowicjusz w branży, dzięki tanim żarówkom LED ma nadzieję zdominować rynek energooszczędnych sposobów oświetlenia. ( Miejsce 13 w ogólnym rankingu)
2.    Bright Source Energy
Wybudowanie największej na świecie elektrowni solarnej w Kalifornii. (Miejsce 15 w ogólnym rankingu)
3.    General Electric
Sposób na zastosowanie dużych baz danych i specjalnych czujników, które pomogą ożywić produkcję. (Miejsce 17 w ogólnym rankingu)
4.    Hanergy Holding Group
Chińska firma energetyczna, która zasłynęła zaawansowanymi technologiami w energetyce słonecznej oraz bardzo atrakcyjnymi cenami.  (Miejsce 23 w ogólnym rankingu)
5.    Siemens
Wpływ na obniżenie kosztów energetyki morskiej. 13 100 turbin wiatrowych zainstalowanych na całym świecie.( Miejsce 24 w ogólnym rankingu)
6.    1366 Technologies
Firma istniejąca na rynku pomimo wielu przeszkód oraz zasłużona dla działających na rynku trudnych  do uruchomienia instalacji słonecznych.( Miejsce 25 w ogólnym rankingu)
7.    Aquion Energy
Ukończona niedawno linia produkcyjna tanich baterii do przechowywania energii elektrycznej.( Miejsce 34 w ogólnym rankingu)
8.    Siluria Technologies
Praca nad technologiami konwersji gazu ziemnego do paliw transportowych i surowców chemicznych, które to może zmniejszyć zależność od ropy naftowej.( Miejsce 41 w ogólnym rankingu)
Warto zauważyć, że w tegorocznym rankingu zabrakło lidera rankingu w roku 2013, a mianowicie firmy ABB. Na liście nie widzimy również  firmy  Ambri, czy Philips.  
 
Źródło:
50 Smartest Companies 2014
www.technologyreview.com
Anna Będkowska