Inteligentne liczniki w coraz lepszych cenach

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

prad

ENERGA-Operator zainstaluje kolejne 450 tysięcy inteligentnych liczników zgodnych z wymaganiami Urzędu Regulacji Energetyki.

Firma podpisała umowę z konsorcjum firm Systemy Pomiarowe ELGAMA Sp. z o.o., UAB SIGMA TELAS ENERGY oraz UAB ELGAMA-ELEKTRONIKA, które zwyciężyło w postępowaniu przetargowym na dostawę urządzeń. Wartość kontraktu wynosi 87 mln pln netto. Rozpoczęcie montażu urządzeń ma nastąpić w II kwartale 2014 roku.

Zwycięskie w obecnym przetargu konsorcjum zaoferowało urządzenia firmy Sagemcom działające w otwartym standardzie PRIME, który pozwala na montaż urządzeń różnych producentów. Uzyskane w obecnym postępowaniu ceny są średnio o ok. 35 proc. niższe, niż miało to miejsce w pierwszym postępowaniu zakupowym prowadzonym przez spółkę w 2012 roku.

Dotychczas w ramach programu inteligentnego opomiarowania ENERGA-Operator zamówiła i kończy instalację 400 tys. liczników w kilkudziesięciu miejscowościach na całym obszarze działania spółki. Z tej liczby już ponad 340 tys. urządzeń zostało już skomunikowanych z systemem informatycznym i na bieżąco przesyła dane pomiarowe. Dostawcą urządzeń było konsorcjum Arcus SA i T-matic sp. z o.o.
Źródło: ENERGA