W ostatniej dekadzie w przemyśle fotowoltaicznym dokonano wielu zmian i wprowadzono innowacyjne rozwiązania, które są już powszechnie wykorzystywane.

 

Istnieje jednak kilka kwestii, które uniemożliwiają idealne czerpanie z energii słonecznej, jako źródła energii elektrycznej i które uniemożliwiają prawidłowe działanie systemu.
Moduły fotowoltaiczne różnią się od siebie temperaturowymi współczynnikami mocy, odpornością na warunki atmosferyczne, a te zlokalizowane stricte na danej instalacji są w różnym stopniu narażone na zacienienie, zabrudzenie czy pokrycie śniegiem.
Wszystkie te czynniki sprawiają, że pracują one z różnymi parametrami, co może obniżać wydajność i produktywność, a także żywotność i opłacalność całej inwestycji.

Czytaj cały artykuł – TUTAJ


Najnowsze rozwiązania w zakresie inteligentnych modułów fotowoltaicznych prezentuje firma Jinko Solar. Za pomocą nowej technologii prosty moduł fotowoltaiczny staje się niezależnym i wydajnym urządzeniem.
Wszystko to zasługa technologii Maxim Solar Technology Optimizer. Jest to kolejny krok w optymalizacji pracy modułów PV. Optymalizator to rozwiązanie systemowe, które stwarza dużo szersze możliwość projektowania instalacji, w porównaniu z konwencjonalnymi modułami. Pozwala na dużo głębszą i bardziej precyzyjną kontrolę instalacji.
Co to daje?
• Eliminuje efekt niedopasowania pomiędzy modułami i wewnątrz modułu
• Zapewnia wzrost wydajności modułów zacienionych, dzięki czemu możliwe i uzasadnione jest mocowanie modułów bliżej elementów zacieniających.
• Technologia ta zastępuje diody bypass poprawiając niezawodność i eliminując hot-spoty
Koszt polikrystalicznych a wydajność monokrystalicznych…
Zwiększona wydajność modułów dzięki mniejszej wrażliwości modułów na zacienienia i zabrudzenia skutkuje większą gęstością energii uzyskiwanej z powierzchni dachu czy gruntu. Zoptymalizowany projekt pozwala osiągnąć o 15-20% większą wydajność od projektów na tradycyjnych modułach. Większy system i większa wydajność pozwala zredukować całkowity koszt w przeliczeniu na wat mocy.
Źródło: Jinko Solar, GLOBEnergia Plus 10/2015