Inteligentne zarządzanie energią z SMA Sunny Home Manager

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

1403 zarzadzSMA pan

Wzrastające ceny energii ze źródeł konwencjonalnych powodują, że ludzie starają się korzystać z niej w sposób racjonalny, używając jej, kiedy jest najtańsza.

Natomiast zmniejszające się koszty założenia małej instalacji fotowoltaicznej powodują, że energia z takiego źródła staję się coraz bardziej konkurencyjna cenowo wobec tej ze źródeł konwencjonalnych.

Istotnym wyzwaniem staje się maksymalizowanie konsumpcji własnej energii wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej. Przydomowe systemy fotowoltaiczne produkują energię nawet wtedy, kiedy nie ma na nią zapotrzebowania w domu, na którym zamontowana jest instalacja PV. W takim wypadku nadwyżki energii sprzedawane są do sieci po ustalonej cenie, zgodnie z zapisami nowelizacji Ustawy Prawo Energetyczne (Dz. U. z 2012 r., poz. 1059 oraz z 2013 r. poz. 984 i poz. 1238). Cena skupu nie jest korzystna dla wytwórców energii ze źródeł odnawialnych, którym bardziej opłaca się konsumować energię z PV na własne potrzeby. (…)

Jak działa system zarządzania energią?
Zarządzanie energią oparte jest na kilku elementach optymalizujących konsumpcję. Systemy takie pomagają ludziom wykorzystywać energię w sposób jak najbardziej wydajny, niejednokrotnie dodatkowo przyczyniając się do redukcji konsumowanej energii.

Przez inteligentne zarządzanie obciążeniem pomagają także zredukować obciążenie sieci przesyłowej. Nie należy jednak zapominać, że najważniejszym celem tego zarządzania jest obniżenie rachunków za energię elektryczną. Dodatkowo system zarządzania energią dzięki funkcji monitorowania i analizy może uruchomić urządzenia elektryczne w odpowiednim momencie, np. gdy instalacja fotowoltaiczna produkuję najwięcej lub kiedy energia z sieci jest najtańsza. (…)

SMA Sunny Home Manager – system dla inteligentnej konsumpcji energii Sunny Home Manager to rozwiązanie firmy SMA Solar Technology AG (SMA) do zarządzania energią. Dzięki połączeniu z SMA Energy Meter – licznikiem energii, Home Manager zawsze wie, jakie jest zapotrzebowanie na prąd w domu oraz ile energii jest generowane przez instalację fotowoltaiczną. Dodatkowo dzięki połączeniu z serwerem prognozy pogody Home Manager wie, ile energii zostanie wyprodukowane w ciągu kilku najbliższych godzin. Jeśli wprowadzimy do jego pamięci informacje o stawkach za 1 kWh, Sunny Home Manager sam zdecyduje, kiedy najlepiej włączyć obciążenie, zasilając je energią z fotowoltaiki, a kiedy najlepiej (najtaniej) jest używać energii z sieci. (…)

SMA Sunny Home Manager to rozwiązanie zwiększające konsumpcję własną energii generowanej przez instalację fotowoltaiczną. Urządzenie to stanowi idealne rozwiązanie dla polskich warunków legislacyjnych, w których za energię oddaną do sieci właściciel instalacji fotowoltaicznej dostaje bardzo niską stawkę (80% ceny energii na rynku).

Podsumowując, dużo bardziej opłacalne jest konsumowanie energii na potrzeby własne, obniżając w ten sposób rachunki za prąd, do czego przyczynia się Sunny Home Manager. Dodatkowo urządzenie to doskonale nadaje się do systemów z magazynowaniem energii, optymalizując ich pracę.

Michał Marona
SMA Central & Eastern Europe

Cały artykuł w numerze 3/2014
2014 03 GLOBEnergia