Pracujące w oparciu o ten system urządzenia nazywamy często w uproszczeniu pompami inwerterowymi lub pompami z funkcją modulacji czy regulacji mocy. W istocie technologia inwerterowa dotyczy serca pompy ciepła – sprężarki.

Sprężarki inwerterowe kontra tradycyjne

Mechanizm inwerterowy w sprężarkach stworzono dla podniesienia efektywności energetycznej urządzenia. Każde włączenie sprężarki ze stanu spoczynku generuje zużycie energii ze względu na duży prąd rozruchowy w trakcie załączania. Tak właśnie działa tradycyjny, mniej ekonomiczny, tryb pracy sprężarki typu ON/OFF. Dodatkowo sprężarki typu ON/OFF w okresach zmniejszonego zapotrzebowania na ciepło (gdy na zewnątrz są temperatury dodatnie) nadal do pewnego punktu pracują, wytwarzając nadwyżkę ciepła, co często wymusza stosowanie dodatkowych zbiorników buforowych wody grzewczej.

Pompy ciepła z regulacją mocy posiadają sprężarki wyposażone w inwerter prądu stałego (zwany też falownikiem), który pozwala na modulację mocy sprężarki i płynne zwiększanie lub obniżanie wydajności cieplnej urządzenia. Dzięki temu inwerterowe pompy ciepła są w stanie płynnie dopasować się do bieżącego zapotrzebowania budynku na ciepło i obniżać lub zwiększać swoją moc, pozwalając także uniknąć generowania nadwyżki cieplnej przy temperaturach dodatnich. Ilość włączeń i wyłączeń jest ograniczona do minimum, co przedłuża żywotność samej sprężarki.

Ekotrendy w budownictwie jednorodzinnym

Jak technologia inwerterowa ma się do współczesnych trendów w budownictwie? Okazuje się, że osoby decydujące się dziś na budowę domu, poszukują coraz nowocześniejszych rozwiązań. Z najnowszych raportów wynika, że średnia powierzchnia użytkowa budowanego obecnie w Polsce domu, mieści się w przedziale między 110–200 m2, co odpowiada zapotrzebowaniu na moc średnio od 6 do 9 kW. Świadomość ekologiczna inwestorów jest na coraz wyższym poziomie, co sprawia, że przy planowaniu instalacji grzewczej w budynku, decydują się na rozwiązania wykorzystujące energię z odnawialnych źródeł. Na wybory dzisiejszych inwestorów wpływa też zaostrzająca się polityka antysmogowa, ograniczenia dotyczące stosowania złej jakości paliw stałych oraz lokalne i krajowe programy dofinansowań na montaż nowoczesnego źródła ciepła, spośród których pompy ciepła zajmują coraz mocniejszą pozycję.

Moc z gruntu zawsze godna zaufania

Gruntowe centrale cieplne z modulacją mocy (inwerter) to całkowicie integralny system grzewczy, łączący w jednym urządzeniu wysoce wydajną pompę ciepła, zasobnik ciepłej wody użytkowej o pojemności 178 litrów oraz zmontowaną fabrycznie hydraulikę. Centrale cieplne WZSV charakteryzują się wysokim SCOP (nawet do 5,5) oraz wyjątkowo cichą, ledwo słyszalna pracą. Dodatkowo zajmują średnio tyle miejsca, co standardowa lodówka oraz posiadają intuicyjny, łatwy w obsłudze regulator. Alpha innotec jako jedna z nielicznych
na polskim rynku, zapewnia w standardzie 5 lat gwarancji producenta na swoje pompy oraz sterowanie z dowolnego miejsca na świecie przez internet lub smartfona, dzięki aplikacji alpha web i alpha app.

Pierwsza powietrzna inwerterowa pompa ciepła na naturalnym czynniku – ALIRA LWDV

Powietrzne pompy LWDV od alpha innotec pracują w oparciu o technikę inwerterową oraz na przyszłościowym, naturalnym czynniku chłodniczym R290. Ta podwójna innowacja, w połączeniu z bardzo wysoką jakością obudowy z anodowanego aluminium odpornego na najcięższe warunki atmosferyczne oraz niezwykle cichą pracą, czyni z LWDV wyjątkową propozycję. Modele LWDV dostępne są w konfiguracji z modułem hydraulicznym (HDV), umożliwiającym dalszy, dostosowany do indywidualnych potrzeb, dobór wyposażenia dodatkowego, np. zasobników wody użytkowej o różnych wielkościach. Drugą opcją jest zestawienie LWDV ze stacją hydrauliczną (HSDV) z wbudowanym zasobnikiem c.w.u o pojemności 180 lub 300 litrów. To połączenie tworzy kompletny, idealny duet, gotowy do ogrzewania domu i wody użytkowej dla przeciętnych lub tych bardziej licznych rodzin.

6–9 kW to średnie zapotrzebowanie na moc w polskich domach

Dzisiejszy inwestor dba zarówno o ekologię, jak i zużycie energii. Dlatego alpha innotec przygotowała specjalną czasową ofertę na powietrzne i gruntowe pompy ciepła z regulacją mocy. W trakcie trwania promocji, czyli od 1 września do 30 listopada 2019, producent znacznie obniża ceny katalogowe wybranych modeli inwerterowych pomp ciepła z serii alterra WZSV oraz alira LWDV o mocy 9 kW. Można zyskać nawet do 5 000 zł netto. Promocją objęte zostały zarówno pompy powietrzne, jak i gruntowe, w sumie 6 modeli, które idealnie wpisują się w zapotrzebowanie na moc grzewczą aż 75% budowanych w Polsce domów. Wszystkie urządzenia w promocji są wersjami z inwerterem, czyli modulacją mocy, które także zapewnią idealne dopasowanie mocy grzewczej do aktualnego zapotrzebowania
budynku, gwarantując jednocześnie bardzo wysoki poziom wydajności (SCOP – sezonowy współczynnik wydajności).

LWDV 91-1/3-HSDV 9M1/3

• Funkcje: ogrzewanie + c.w.u.
• System/ustawienie: powietrze/woda, ustawienie zewnętrzne
• Moc grzewcza przy A10/W35: min./maks. 2,95 / 8,20 [kW]
• Rodzaj czynnika chłodniczego: R290
• Min. temp dolnego źródła: -22°C
• COP (A10/W35): 6,03*
• COP (A7/W35): 5,41*
• Klasa energetyczna: A++
• Zmienna moc sprężarki (inwerter): tak
• Zasobnik c.w.u.: 180 l
• Cena netto: cena promocyjna: 38 000 zł (cena za zestaw pompa ciepła + stacja hydrauliczna – zintegrowany zasobnik c.w.u.)
* dane przy obciążeniu częściowym

WZSV 92H3M

• Funkcje: ogrzewanie + c.w.u.
• Moc grzewcza przy B0/W35: min./maks. 1,77 / 8,65 [kW]
• COP B0/W35: 4,86*
• Klasa energetyczna: A+++
• Zmienna moc sprężarki (inwerter): tak
• Zasobnik c.w.u.: 178 l
• Cena netto: cena promocyjna: 33 000 zł
* dane przy obciążeniu częściowym, SCOP 5,5.

alpha innotec

Producent pomp ciepła