Jakie trendy na skalę światową wypracował rok 2015? Jaki był dla inwestycji publicznych a jaki dla prywatnych?

Każdy kolejny rok rozpoczyna się podsumowaniem poprzedniego. W mediach i instytucjach zajmujących się opracowywaniem danych o statystyk rocznych dużo mówi się roku 2015 w kontekście inwestycji w odnawialne źródła energii jako o roku przełomowym, obfitym nowe rekordy. 
 
Podstawową informacją, jaką można wyciągnąć z takich podsumowań jest fakt, że tylko w 2015 roku zainwestowano w odnawialne źródła 329 mld dolarów. To o około 3 % więcej, niż wynosił dotychczasowy rekord z roku 2011 – podaje Bloomberg Energy Finanse. 
Taki boom na inwestycje w odnawialne źródła miał miejsce w okresie spadków cen paliw stałych. Ceny ropy spadły do mniej niż 30 dolarów za baryłkę, a węgiel w północno-zachodniej Europie jest tańszy o 35%. Gaz ziemny w USA ma obecnie cenę poniżej 3 dolarów za milion BTU ( jednostka energii stosowana przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych). 
Nowy rekord wymagał wysiłku od całego globu. 200 mld dolarów to aktywa projektów dużej skali. Przede wszystkim lądowe farmy wiatrowe w Europie i w Chinach. Tam największe projekty miały wartość po 2 mld dolarów. 
 
Generacja rozproszona – mikrogeneracja rosła w szybszym tempie niż projekty wielkoskalowe. W stosunku do roku 2014, w 2015 roku wartość zainstalowanych projektów była o 12% wyższa – doszła w sumie do 67 mld dolarów. 
 
Niezbyt ciekawie przedstawia się jednak sektor inwestycji publicznych – spadł o 27%, ale jak zauważa Bloomberg, zachowany został trend wyznaczony przez ostatnie 10 lat. 
Największym rynkiem niezmiennie pozostają Chiny, które ciągle umacniają swoją rolę na arenie międzynarodowej. W samych Chinach zainwestowano 110 mld dolarów w inwestycje w czyste technologie – to mniej więcej tyle samo co w sumie w Europie i w Stanach Zjednoczonych. 
 
Rynki wschodzące stale pną się w górę. Dla przykładu wartość inwestycji w RPA wzrosła do 4,5 mld dolarów – to wzrost o 300%. Maroko zainwestowało więcej niż 2 mld dolarów – w porównaniu do praktycznie bezinwestycyjnego roku 2014! Podobnie Meksyk i Chile – również odnotowano tam trzycyfrowe tempo wzrostu. Jak wykazują prognozy, w Meksyku do 2017 roku zostanie zainstalowany 1 GW projektów słonecznych, a do końca 2020 roku nawet 2,6 GW. 
 
Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia
Źródło: Bloomberg Energy Finanse, greentechmedia.com

O roku 2015 – komentarze przedstawicieli branży OZE w Polsce w GLOBEnergia Plus 1/2016 – Pobierz i czytaj za darmo!

GLOBEnergia PLUS 1/2016 dostępna w aplikacji mobilnej

POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus !

appstore        google play