17 listopada 2010 roku w Zurych (Szwajcaria) ABB – dostawca technologii energetyki i automatyki, dokonał strategicznej inwestycji w Pentalum Technologies. Przedsiębiorstwo zlokalizowane w Izraelu ma rozwijać  zaawansowane technologie „wyczuwania” wiatru, pozwalając przy tym na sterowanie i optymalizację pracy turbin i farm wiatrowych.

Pentalum pracuje nad innowacyjną technologią LIDAR (light detection and ranging), która pozwala na zdalne “wyczucie” wektora wiatru przed turbiną wiatrową, tak by ustawić ją optymalnie do uderzających w turbinę strumieni wiatru. System firmy Pentalum może mieć również zastosowanie do prognozowania wiatru i oceny miejsca lokalizacji farmy. Został zaprojektowany, by znacząco podnieść wydajność pracy farmy wiatrowej, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów w porównaniu do zastosowania innych, istniejących technologii pomiarowych.

Koszty i złożoność kwestii utrudniają szerokie stosowanie systemów optymalizacji dla energetyki wiatrowej,” powiedział Girish Nadkarni, szef ABB Technology Ventures. “Zainwestowaliśmy w Pentalum ponieważ wierzymy, że ich techniczne podejście do zagadnienia znacząco wpłynie na poprawę zyskowności firm budujących i zarządzających tym ważnym źródłem energii odnawialnej.”

Źródło : materiały firmy ABB