Nowa technika konserwacji, opracowana przez inżynierów z Uniwersytetu w Shieffield, może pozytywnie wpłynąć na ceny energii produkowanej z wiatru.
Opublikowana w urzędowym sprawozdaniu Royal Society, nowa metoda może umożliwić inżynierom, kiedy łożysko znajdujące się wewnątrz turbiny wiatrowej jest uszkodzone, za pomocą fal ultradźwiękowych służących do pomiaru obciążenia wywieranego przez łożysko kulkowe. Technika pozwala inżynierom badać nacisk na turbinę wiatrową i dzięki temu mogą prognozować jej żywotność.

Technika może być stosowana w celu zapobiegania nieoczekiwanym uszkodzeniom łożysk, które należą do częstych problemów dotyczących turbin wiatrowych. Poznawszy uszkodzenie, można zlikwidować ryzyko strat w produkcji i konieczność nieplanowanych konserwacji, co z kolei może przyczynić się do zmniejszenia kosztów energii wiatrowej. Dzięki temu ten sektor energetyki stanie się ekonomicznie bardziej konkurencyjny.

Metoda korzysta z czujnika piezoelektrycznego, do pomiaru przekazywanego przez łożysko obciążenia, zamontowanego wewnątrz łożyska.

Źródło: cleantechnica.com