IV Ogólnopolski Kongres Geotermalny już za 3 tygodnie!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

kongresgeotermalny

W dniach 30 września – 2 października 2013 r. odbędzie się IV Ogólnopolski Kongres Geotermalny. Jest to organizowane co dwa lata prestiżowe spotkanie dla osób i instytucji zainteresowanych tematyką geotermii.

Organizatorami imprezy są:  Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne, PEC Geotermia Podhalańska SA, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, AGH – Katedra Surowców Energetycznych WGGiOŚ oraz redakcja GLOBEnergia

Poprzednie Kongresy odbyły się w Radziejowicach, Bukowinie Tatrzańskiej i Lądku Zdroju.

Podczas sesji kongresowych przedstawione będą doświadczenia, dzień dzisiejszy i plany rozwojowe geoetrmii w Polsce. W ramach Kongresu planowane są sesje referatowe, sesje z udziałem firm działających w branży geotermalnej oraz po kongresowa wycieczka techniczna do wybranych obiektów geotermalnych na Podhalu. Wśród tematów poruszanych w kongresie będą:

•     Energia geotermalna w zrównoważonym rozwoju, w strategiach energetycznych Polski i UE
•     Sesja jubileuszowa – 20-lecie PEC Geotermia Podhalańska SA
•     Rozpoznanie    zasobów i warunków występowania wód i energii geotermalnej w Polsce
•     Ciepłownie geotermalne w Polsce – doświadczenia, perspektywy    
•     Geotermalne uzdrowiska i ośrodki rekreacyjne w Polsce – doświadczenia, perspektywy
•     Ekologia i odpowiedzialny biznes w przedsięwzięciach geotermalnych
•     Realizowane i planowane projekty wykorzystania wód i energii geotermalnej    
•     Kierunki rozwoju badań i wykorzystania energii geotermalnej w Polsce
•     Uwarunkowania prawne i ekonomiczne rozwoju geotermii w Polsce
•     Sesje z udziałem firm     
•     Sesja posterowa

Kongres skierowany jest do naukowców, praktyków, przedstawicieli instytucji rządowych i samorządów lokalnych, przedsiębiorców, inwestorów, firmy usługowe, studentów, a także inne osoby zainteresowane geotermią.

Prdhale jest regionem, w którym geotermia rozwija się bardzo sprawnie. W ostatnich kilku latach wybudowano pięć nowych ośrodków rekreacyjnych, które przyciągają tysiące osób (w budowie są następne dwa). Ponad 1600 odbiorców korzysta już z geotermalnej sieci c.o., planowane są dalsze podłączenia (w tym celu w grudniu 2012 r. rozpoczęto wiercenie nowego otworu produkcyjnego). Również hotel – miejsce obrad Kongresu i zakwaterowania jego uczestników – jest ogrzewany ciepłem geotermalnym. Położony jest na stokach Gubałówki, w pobliżu kąpieliska geotermalnego. Z tych miejsc roztacza się wspaniały widok na Tatry, w którym dominuje Giewont – wybierając miejsce obrad, organizatorzy dołożyli jak zawsze starań, aby także i ono zachęciło do udziału w Kongresie.
 
 
Hotel Mercure Kasprowy***
ul.Szymoszkowa
34-500 Zakopane