W dniu dzisiejszym poznaliśmy lokalizację fabryki pierwszego polskiego samochodu elektrycznego marki IZERA! ElectroMobility Poland (EMP) wybrało Jaworzno jako najlepszą spośród 30 analizowanych przez lokalizacji w Polsce. Realizacja projektu rozpocznie się już jesienią 2021 roku, a produkcja pojazdu ruszy w 2024 roku.

Projekt budowy fabryki w Jaworznie otrzyma finansowe wsparcie rządowe.

IZERA – SUV, źródło: pakiet prasowy IZERA

Dlaczego akurat Jaworzno?

Jak powiedział Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland, kluczową rolę w wyborze lokalizacji odgrywały takie czynniki, jak: dostęp do mediów, infrastruktury drogowej, ukształtowanie i sposób użytkowania terenu oraz kwestie prawne związane z własnością gruntów. Ważna była nie tylko możliwość zbudowania fabryki, ale też odpowiedniego zaplecza logistycznego i stworzenie parku dostawców w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu. Jaworzno daje największy potencjał w tym zakresie, stąd po dokładnych i szczegółowych analizach wskazaliśmy właśnie to miejsce.

IZERA – pierwszy polski samochód elektryczny

Do tej pory Polska była największym w Europie rynkiem wewnętrznym bez rodzimej marki samochodów elektrycznych. Właśnie dlatego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kierowców oraz wymaganiom współczesnego rynku motoryzacyjnego, ElectroMobility Poland opracowała samochód elektryczny.

Jak podaje firma, ten pionierski projekt w skali kraju, stworzył okazję do opracowania modelu samochodu dostosowanego do potrzeb Polaków, zarówno pod względem cenowym, jak i wyposażenia czy parametrów, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla obecnie wybieranych w naszym kraju pojazdów. Polski samochód elektryczny to także szansa na zbudowanie silnej pozycji na tworzącym się europejskim rynku elektromobilności.

Przypomnijmy, że w lipcu odbyła się premiera pojazdu, podczas której firma zaprezentowano dwa prototypy pokazowe aut: białego SUV–a i czerwonego hatchbacka. Podczas premiery poznaliśmy również nazwę polskiej marki – IZERA, która pochodzi od Gór Izerskich, pięknego i czystego zakątka leżącego w południowo-zachodniej Polsce.

Prototypy polskich samochodów elektrycznych marki IZERA, źródło: facebook

Poznaliśmy także logo oraz hasło polskiej marki samochodów elektrycznych: “Milion powodów, by jechać dalej”.

Polski elektryk wyjedzie ze śląskiej fabryki

Jak podaje EMP, symboliczne „wbicie łopaty” pod inwestycję jest planowane w roku 2021. Dzięki nowej fabryce pracę znajdzie ok. 15 tys. osób: 3 tys. w zakładzie w Jaworznie oraz 12 tys. u dostawców i kooperantów. Produkcja aut rozpocznie się w 2024 roku.

Źródło: pakiet prasowy IZERA, ElectroMobility Poland

Źródło zdjęcia głównego: pakiet prasowy IZERA

Redakcja GLOBEnergia