Izraelska firma – Eccopia, światowy lider w zautomatyzowanym, nie wykorzystującym wody czyszczeniu paneli fotowoltaicznych, wdraża swój system w Parku Solarnym Bhadla o mocy 2255 MW i zajmującym powierzchnię 10 000 hektarów, zlokalizowanym około 200 km od Jodhpur – drugiego w kolejności największego miasta w północno- zachodnich Indiach. Podpisana została umowa z Solairedirect India- jednostką zależną francuskiej grupy energetycznej – ENGIE Group.

Z uwagi na warunki pustynne panujące w parku – który nadal pozostaje w budowie- panele słoneczne są narażone na częste burze piaskowe, mogące spowodować redukcję produkcji energii o mniej więcej 40% w ciągu zaledwie kilku minut, jak informuje Eccopia. Firma tłumaczy, że tradycyjne pracochłonne, wykorzystujące wodę rozwiązania czyszczące nie są ani opłacalne, ani wystarczająco wydajne, by w krótkim czasie oczyścić instalację z piasku.

Zautomatyzowany system Eccopia, który automatycznie usuwa piasek i pył bez użycia wody, będzie działał co noc, przywracając panele do początkowego stanu przed zajściem burzy w ciągu kilku godzin. Oczekuje się, że wdrożenie systemu Eccopia pozwoli na zaoszczędzenie przez ENGIE ponad 1,5 mld litrów wody oraz zmniejszenie kosztów operacyjnych.

Tego rodzaju technologiczny przełom wpłynie korzystnie nie tylko na interesy naszego przedsiębiorstwa, ale również na cały sektor energetyki solarnej. Jesteśmy dumni z bycia jednym z pierwszych dostawców energii z systemów PV, który zastosuje przełomowy, zautomatyzowany model czyszczący panele-  informuje Gaurav Sood – dyrektor zarządzający Solairedirect India.

Technologia Ecoppia już teraz jest wykorzystywana do czyszczenia paneli i planuje się zastosowanie jej w kilku innych projektach zarówno w Izraelu, jak i w Indiach.

Porozumienie Ecoppia z Solairedirect India oraz ENGIE jest wynikiem niedawnej decyzji firmy, by przenieść swoje zakłady montażowe do Indii i otworzyć nowe siedziby w Gurgaon – mieście znajdującym się na południowy – zachód od New Delhi.

Opracowano na podstawie: Jpost.com

Zdjęcie główne: Solar Business Hub, zautomatyzowany system czyszczący panele fotowoltaiczne firmy Ecoppia