JA Solar, jeden z członków Silicom Moduł Super League (SMSL) inwestuje w kolejną fabrykę poza granicami Chin! 

 
Tym razem fabryka zostanie zlokalizowana w Brazylii! Fabryka będzie miała moc wytwórczą 300 MW rocznie. Firma JA Solar złożyła już zamówienie na specjalistą linię montażową w Horad New Energy Equipment Co. Jak podaje firma Horad New Energy, umowa została podpisana 2 lutego 2016r. 
Pamiętamy, że JA Solar – dostawca z grupy Tier-1, czołowy producent ogniw fotowoltaicznych i piąty na świecie dostawca modułów fotowoltaicznych, podjął już decyzję o lokalizacji fabryki modułów poza granicami Chin w maju ubiegłego roku – mowa o fabryce w Malezji (400 MW).
Spekuluje się, że JA Solar ma zamiar inwestować w fabryki w Ameryce Łacińskiej o czym zapewne poinformuje jeszcze w 2016 roku.  
 
Obserwujemy duży potencjał w Indiach, a także dynamiczny rozwój rynku w Ameryce Łacińskiej, gdzie w dalszym ciągu zamierzamy wzmacniać naszą pozycję i rozwijać naszą obecność w regionie. Oczekujemy, że rok 2016 będzie silnym rokiem na rynku" powiedział Prezes JA Solar, Jian Xie. 
 
JA Solar prowadzi obecnie inwestycje rozszerzające możliwości produkcyjne w celu zaspokojenia popytu na moduły. Do połowy 2016 roku zdolności montażowe zostaną zwiększone do 5 GW. Na koniec 2015 moc wytwórcza wszystkich fabryk JA Solar była na poziomie 3,8GW.
Taka tendencja dotyczy też innych firm – tendencja odchodzenia od lokalizacji linii produkcyjnych w Chinach i zwiększanie mocy wytwórczych. 
 
W Brazylii, podobnie jak JA Solar zamierza inwestować też BYD i Canadian Solar. 
 
Źródło: PV-tech.org, GLOBEnergia.pl