JA Solar, podobnie jak inne firmy, które decydują się na opuszczenie porozumienia, wskazuje, że MIP nie odzwierciedla już rzeczywistości panującej na rynku fotowoltaicznym i że już teraz ceny na konkurencyjnym rynku europejskim są niższe niż wartości założone w porozumieniu cenowym i wykazują tendencję spadkową. W zeszłym roku informowaliśmy, że minimalna cena importowa została podwyższona do 0,56 €/Wp. Spółka twierdzi, że nie będzie w stanie utrzymać konkurencyjności na rynku UE, jeśli nie wycofa się z porozumienia MIP.

Co ten odwrót producentów oznacza dla rynku europejskiego? O komentarz poprosiliśmy pana Bogdana Szymańskiego, Prezesa Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV:

Utrzymywana cena MIP już od kilkunastu miesięcy nie odzwierciedla rzeczywistych cen modułów PV produkowanych nie tylko w Chinach, ale i w Europie. W praktyce, chcąc działać legalnie, chińscy producenci mogli realnie sprzedawać w Europie jedynie moduły smart lub wysokosprawne. Opuszczenie porozumienia przez takich gigantów jak JA Solar czy wcześniej Jinko Solar, bardzo aktywnych na polskim rynku, z pewnością odbije się na spadku cen modułów PV w najbliższych dwóch kwartałach, szczególnie w segmencie modułów klasy średniej i wyższej.

W grudniu 2013 roku Komisja Europejska nałożyła na panele PV importowane z Chin cła antydumpingowe i antysubsydyjne. Równolegle Komisja Europejska przyjęła zobowiązanie cenowe, zgodnie z którym przedsiębiorstwa zostały zobowiązane do sprzedaży modułów fotowoltaicznych w cenie powyżej określonej minimalnej ceny importu (MIP). W przeciwnym razie obowiązywały je wyżej wymienione cła. W obliczu ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych wynoszących odpowiednio 51,5% i 5,0%, odpowiednio, firma JA Solar zdecydowała się dołączyć do porozumienia cenowego i wykazywać pełną zgodność działań z jego warunkami. Należy zaznaczyć, że panele produkowane przez chińskie firmy, ale w innych krajach, np. krajach ościennych, nie podlegają pod warunki porozumienia.

JA Solar Holdings Co., Ltd. jest wiodącym producentem wysokiej jakości paneli i ogniw fotowoltaicznych. Siedziba firmy znajduje się w Pekinie i posiada zakłady produkcyjne w prowincji Szanghaj, Hebei, Jiangsu i Anhui w Chinach, a także Penang, Malezji.

Na początku miesiąca o opuszczeniu europejskiego porozumienia poinformował inna chiński producent – Jinko Solar.

Źródło: Nasdaq

Opracowanie: redakcja GLOBEnergia

Zdjęcie główne: stoisko JA Solar podczas RENEXPO 2015, źródło: GLOBEnergia