JA Solar, pierwszoligowy producent branży fotowoltaicznej, ogłosił wyższą niż spodziewano wielkość dostaw i sprzedaży w drugim kwartale 2015 r.

 
Wartość całkowitego przychodu w II kwartale wyniosła 436,8 mln USD, co oznacza wzrost o 11,8% rok do roku i o 12,7% względem poprzedniego kwartału, co wiąże się z niespodziewanym spadkiem sprzedaży w pierwszym kwartale 2015 roku. Firma zbyt dla swoich produktów znalazła w Chinach, gdzie trafiło 45,3 % dostaw w II kwartale. W sumie dostarczono 790,8MW, co oznacza 16,0% wzrost, zarówno rok do roku, jak i względem poprzedniego kwartału.
 
Jak powiedział Baofang Jin, dyrektor wykonawczy JA Solar, osiągnięty wzrost był w dużej mierze osiągnięty dzięki zapotrzebowaniu w Chinach. W dodatku firma kontynuuje postępy w budowie fabryki ogniw fotwoltaicznych w Malezji. Firma spodziewa się także utrzymania wysokiego zapotrzebowania w drugiej połowie roku, zwłaszcza w Chinach, zwraca też dużą uwagę na rynki wschodzące, zwłaszcza Indie i kraje obu Ameryk. Spodziewa się, że w III kwartale całkowita dostarczona moc modułów i ogniw fotowoltaicznych osiągnie wielkość 900 do 950MW, pozwalając na dotrzymanie założonej mocy (3,6-4,0GW) sprzedanych urządzeń w roku 2015.
 
Jedynym obszarem, w którym zanotowano spadek, jest związany z mocą dostarczoną na potrzeby własnych elektrowni fotowoltaicznych, co wiąże się z ostrożną polityką firmy opierającą się na chęci zakończenia do końca roku rozpoczętych projektów.
 
Źródło: PV-tech.org