AE Solar to niemiecki producent modułów fotowoltaicznych, który działa w ponad 70 krajach na całym świecie. Producent posiada dwie w pełni zautomatyzowane fabryki: w Gruzji i w Chinach, o łącznych zdolnościach produkcyjnych na poziomie 1 MW. Niedawno firma AE Solar wprowadziła w swoich produktach unikalne rozwiązanie – czip NFC, który pozwala na wyeliminowanie piractwa ich produktów. Jak działa czip? Jak firma AE Solar postrzega problem piractwa w branży PV?

Piractwo w branży PV

Według AE Solar problem piractwa w branży fotowoltaicznej narasta z roku na rok i może być nawet większy, niż się wydaje. Niestety, ustalenie dokładnej liczby podrobionych produktów jest prawie niemożliwe. Wynika to z faktu, że problem jest widoczny dopiero wtedy, gdy niezadowolony z pracy instalacji klient zwróci się do producenta z reklamacją. Piractwo powoduje więc nie tylko utratę pieniędzy ze strony klienta, ale szkodzi reputacji całej branży PV.

Co robi firma AE Solar, gdy odkryje fałszywe produkty pod swoją marką?

W takich sytuacjach producent stara się znaleźć miejsce zakupu lub producenta fałszywych modułów, bez udziału klienta. Następnie sprawa oddawana jest w ręce prawnika AE Solar. Niestety niemal w każdym przypadku istnieje podmiot pośredniczący sprzedaży, więc bardzo trudno odnaleźć producentów fałszywych paneli.

Jak często AE Solar spotyka się z piractwem?

AE Solar dość często spotyka się z piractwem, a firmy partnerskie producenta dostrzegają je na całym świecie. Problem jest szczególnie widoczny w najbiedniejszych krajach, gdzie klienci chcą kupować produkty dobrej jakości po niższych cenach. Ostatnio firma zauważyła problem w Pakistanie, Jemenie i niektórych krajach afrykańskich.

Również w serwisie Alibaba można znaleźć dziesiątki fałszywych modułów fotowoltaicznych marki AE Solar. Zdarzały się również przypadki, w których klienci końcowi dzwonili do AE Solar z prośbą o zbadanie sprawy autentyczności modułów. Tego typu sytuacje doprowadziły firmę do stworzenia unikalnego rozwiązania, które wyeliminuje wszystkich “piratów” i zapewni klientowi końcowemu autentyczność produktów. Sposobem na eliminację podróbek modułów AE Solar okazały się czipy.

W jaki sposób czip zapobiega piractwu?

Dzięki zastosowaniu czipów NFC, każdy panel może być śledzony indywidualnie. Każdy chip jest odrębnie programowany. Dzięki temu klient ma pewność, że jego produkt jest autentyczny. Co istotne, czipów nie da się złamać – są zintegrowane z modułem PV w taki sposób, że aby go wyjąć, trzeba uszkodzić cały moduł. Za pomocą czipa można również bezpośrednio komunikować się z zespołem AE Solar, który może pomóc w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących modułu PV.

ae solar czip

Czy nie ma zagrożenia, że fałszerze skopiują produkt również z czipem?

Według AE Solar fałszywi producenci modułów fotowoltaicznych nie zainwestują tyle pieniędzy, by wykonać unikalne kopie za pomocą NFC-Chips. Co więcej, nie opracują oni wspierającej aplikacji mobilnej, gdyż jest ona połączona z unikalnym łączem internetowym, a nie da się utworzyć drugiego takiego samego adresu strony internetowej.
Co więcej, czip jest laminowany pod szkłem paneli fotowoltaicznych, więc aby go wyjąć, trzeba zniszczyć moduł.

Ile wdrożenie rozwiązania spowodowało wzrost cen produktów?

Opracowanie w pełni działającej aplikacji mobilnej NFC-Chips, której nie można zhakować i dzięki której można sprawdzić autentyczność modułów jest czasochłonne i wymaga dość wysokiego budżetu. Mimo to AE Solar utrzymuje tę samą cenę produktów dla klienta końcowego, a koszt czipów nie będzie miał wpływu na cenę. Moduły zamówione od 1. sierpnia 2020 roku są już wyposażone w czipy NFC.

ae solar

alternative energy