Jak będzie rozliczana rozbudowana instalacja PV po 1 kwietnia 2022 roku?
Już za miesiąc wchodzi w życie nowelizacja ustawy o OZE wprowadzająca system net-billingu dla nowych prosumentów od 1 lipca 2022 roku po trzymiesięcznym okresie przejściowym. Pojawiają się pytania wśród naszych Czytelników o to, czy w przypadku rozbudowy mikroinstalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia zmieni się także system rozliczeń. W tej sprawie pytają także posłowie. Wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Podziel się
Branża energetyczna jak i prosumenci długo czekali na podpis Prezydenta RP pod nowelizacją ustawy o OZE, modyfikującą system rozliczenia energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Przyjęta już ustawa przewiduje, że dotychczasowy system opustów zostanie zastąpiony nowym modelem rozliczeń energii - net-billingiem, dla nowych prosumentów wchodzących na rynek po dniu 1 kwietnia 2022 roku. Zakłada on odrębne rozliczenie wartości (a nie ilości) energii wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej i energii elektrycznej pobranej z sieci w oparciu o wartość energii ustaloną według ceny giełdowej – ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN).
Dotychczasowi prosumenci, jak również podmioty, którzy wejdą do systemu do dnia 31 marca 2022 roku, mają zagwarantowane prawa nabyte. Ci prosumenci, którzy złożyli zgłoszenie o przyłączenie do dnia 31 marca 2022 roku, a nie zostali przyłączeni w terminie z winy operatora systemu dystrybucyjnego, również będą mogli korzystać z dotychczasowego systemu opustów. Szczegóły opisywaliśmy m.in. TUTAJ. Nasza redakcja przygotowała także krótki PRZEWODNIK dla naszych czytelników po nowym systemie rozliczeń prosumentów.
Co z rozbudową systemu fotowoltaicznego?
Posłowie Krzysztof Gadowski oraz Tomasz Nowak wystosowali do Ministerstwa Klimatu i Środowiska interpelację (z dnia 8 lutego 2022 roku) w sprawie rozbudowy instalacji fotowoltaicznych i zasad jej rozliczania. Ministerstwo w odpowiedzi wyjaśniło, że dotychczasowi prosumenci, jak również Ci, którzy wejdą do systemu opustów do czasu wejścia w życie nowych przepisów, mają zagwarantowane prawa nabyte. Będą mogli korzystać z systemu opustów przez 15 lat od chwili wytworzenia mocy w instalacji fotowoltaicznej i wprowadzenia do sieci elektroenergetycznej pierwszej 1 kWh.
- W związku z powyższym, w przypadku rozbudowy instalacji fotowoltaicznej działającej przed dniem 1 kwietnia 2022 rok, obowiązującym dla prosumenta systemem rozliczeń będzie system opustów. Określa on formułę, w której ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci, rozliczana jest w stosunku ilościowym 1 do 0,8 lub 1 do 0,7, w zależności od zainstalowanej mocy instalacji - czytamy w odpowiedzi.
Resort przypomina, że rozbudowa mikroinstalacji i zwiększenie jej mocy przyłączeniowej dotyczy konkretnego punktu poboru energii, do którego jest przypisana instalacja. Dodatkowo, dokonując modyfikacji instalacji fotowoltaicznej, na wytwórcy energii elektrycznej ciąży obowiązek zgłoszenia rozbudowy instalacji fotowoltaicznej do operatora systemu dystrybucyjnego.
Zgodnie z art. 20 ust. 2 pkt 2 ustawy o OZE, wytwórca (prosument), którego mikroinstalacja jest podłączona do sieci operatora systemu dystrybucyjnego, ma obowiązek poinformować operatora o zmianie mocy zainstalowanej mikroinstalacji w terminie 14 dni od dnia dokonanej zmiany. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z karą w wysokości 1 000 zł.
Źródło: Sejm,własne