Ptaki mogą budować gniazda pod panelami fotowoltaicznymi na dachu, co może powodować zanieczyszczenie konstrukcji dachowej, dodatkowy hałas dla mieszkańców, a nawet uszkodzenie paneli i systemu PV. Rozwiązań jest zapewne kilka. My dzisiaj chcemy napisać o systemie prostym, dość oczywistym, który jest bardzo podobny do systemów odstraszających ptaki z parapetów, balkonów czy innych elementów ozdobnych budynków.

Źródło: BirdBlocker

System BirdBlocker został opracowany przez Van der Valk Solar Systems i BirdBlocker. System dostępny jest już w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Został zaprojektowany do łatwego instalowania z nowymi panelami lub do modernizacji już istniejących instalacji.

Ptaki na instalacjach PV – problem do rozwiązania!

Dachowe instalacje fotowoltaiczne muszą być chronione przed ptakami, które mogą zagnieździć się pod modułami, powodując zmniejszenie wydajności paneli. Zagnieżdżenie się zwierząt powoduje ograniczenie naturalnej wentylacji przez gałązki i inne materiały które tworzą gniazda ptaków. Im cieplejsze są ogniwa słoneczne w panelach, tym niższa ich wydajność. Istnieje nawet zwiększone ryzyko pożaru.

Gałązki, których używają ptaki, mogą również powodować zadrapania na tylnej ściance panelu, co może powodować problemy z zaleganiem ziemi i wnikaniem wilgoci. To wszystko w efekcie może doprowadzić do degradacji ogniw słonecznych i ostatecznie do awarii panelu.

Rozwiązanie – BirdBlocker

Po zainstalowaniu systemu BirdBlocker, szansa na zagnieżdżenie się ptaków pod panelami PV jest znacznie mniejsza. System BirdBlocker można umieścić na krawędziach większości paneli fotowoltaicznych. Dodatkową zaletą jest to, że jest on praktycznie niewidoczny.

Źródło: BirdBlocker

Montaż systemu możliwy jest na większości modeli dachówek. System dostarczany jest w metrach bieżących i może być łatwo przycinany na wymagany wymiar za pomocą dużych nożyczek lub obcinaków do drutu. Montaż bazuje na klipsach ze stali nierdzewnej (7 klipsów na metr bieżący). Birdblocker nie może być przykręcany ani przyklejany.

U producenta, koszt takiego systemu to 3,35 euro/metr bieżący, czyli około 14,3 PLN.

Działanie prewencyjne – bardziej skuteczne

Dostawca zapewnia, że z 99% pewnością, po zastosowaniu rozwiązania, pod modułami nie zagnieżdżą się ptaki. BirdBlocker współpracuje z 95% modułów i konstrukcji dostępnych na rynku. Konstruktorzy zalecają, by rozwiązanie stosować prewencyjnie. Gdy ptaki będą wiedziały, że mogą bezpiecznie wykorzystać tę przestrzeń lub wcześniej zbudowały tam gniazdo, odstraszenie ich może być dość trudne.

Źródło: BirdBlocker

Zdjęcie główne: RoofTech

Redakcja GLOBEnergia