Fotowoltaika nadal ma wiele możliwości, aby obniżyć koszty i istnieje wiele sposobów na wykorzystanie tego potencjału. Oczywiście moduł fotowoltaiczny i jego materiały procesowe jako największy wkład w koszty systemu są głównym celem działań mających na celu redukcję kosztów. Jednocześnie wszystkie inne strony zaangażowane w produkcję sprzętu i generowanie mocy ciężko pracują nad konkurencyjnością energii słonecznej.

Falowniki – duże, małe i bardzo małe

Znaczenie roli falownika w systemach fotowoltaicznych wzrasta wraz z nadejściem cyfryzacji w energii słonecznej. Stosowane głównie w przeszłości jako środek do przekształcania prądu stałego w prąd przemienny, dziś falowniki są prawdziwymi mózgami systemów słonecznych. Radzą sobie ze wszystkimi typami systemów pamięci masowej, są kluczowym narzędziem do efektywnego działania i zarządzania elektrowniami słonecznymi, także w zakresie usług sieciowych, oraz partnerem inteligentnych systemów zarządzania energią w domach lub w świecie mobilności słonecznej. Jeśli chodzi o wielkość, z jednej strony inwertery stają się coraz większe, a centralne falowniki są obecnie dostępne o mocy ponad 5 MW, aby zaspokoić potrzeby bardzo dużych zakładów użyteczności publicznej. Z drugiej strony, istnieje popularna koncepcja komercyjnych falowników z optymalizatorami mocy, aby efektywniej obsługiwać system PV, który znalazł nowych zwolenników.

Moduł 400 W+

Ulepszenia w technologii ogniw oraz w projektowaniu modułów – takie jak wielopunktowe szyny zbiorcze, półogniwa, z których wszystkie można łączyć – i zastosowanie nieco większych płytek może pomóc w podniesieniu wskaźnika mocy znamionowej krystalicznego modułu słonecznego powyżej 400 W  dla panelu z 72 ogniwami (lub 144 pół-ogniwami). Wyższa moc znamionowa oznacza mniej modułów i mniejsze zapotrzebowanie na przestrzeń dla elektrowni słonecznych dowolnej wielkości, co zmniejsza koszty instalacji, materiałów systemowych i gruntów.

Mono –  wgląd w dalszy rozwój

W zależności od źródła informacji, krzem monokrystaliczny był parytetowy lub przejął już pozycję lidera w stosunku do krzemu polikrystalicznego w 2018 r. W każdym razie skala, zarówno w tym roku, jak i dalej będzie wzrastać w kierunku monokrystalicznych. Wszystkie kierunki ekspansji modułów opartych na krzemie krystalicznym skupiają się na wariancie mono, który ma mniej defektów niż multi co, umożliwia produkcję komórek o większej wydajności. W kwietniu LONGi Group ogłosiła, że ​​rozszerzy produkcję monokrystalicznych modułów z 28 GW w 2018 r. do 65 GW do 2023 r
Stanowi to prawie dwie trzecie globalnych instalacji w 2018 r.

Źródło: Solar Power Europe

Redakcja GLOBEnergia