Jak dobrać magazyn do zapotrzebowania? Ekspert odpowiada!
Coraz więcej mówi się o plusach inwestycji w przydomowy magazyn energii. Nierzadko decyzja o zakupie takiego urządzenia jest podejmowana od razu po montażu instalacji fotowoltaicznej. Jednak w takim wypadku rodzi się pytanie, jaka moc magazynu będzie optymalna dla naszego domu?

Podziel się
Zadaniem magazynu energii jest przede wszystkim gromadzenie energii wyprodukowanej w mikroinstalacji wiatrowej lub fotowoltaicznej. Może być ona później wykorzystana w godzinach wieczornych, a także w nocy. Tym sposobem zwiększana jest autokonsumpcja energii, którą produkuje instalacja fotowoltaiczna. Magazyn energii elektrycznej oferuje również stabilność i bezpieczeństwo poprzez zwiększenie niezależności energetycznej gospodarstw domowych. Przypomnijmy, że miesięczny sposób rozliczania energii będzie obowiązywał jeszcze przez kolejny rok. Od 1 lipca 2024 roku nadwyżki energii również będą rozliczane na zasadach net-billingu, ale po cenach godzinowych. Taka zmiana oznacza, że w oddawanie nadwyżek energetycznych do sieci w godzinach szczytu stanie się w dużej mierze nieopłacalne. W takim wypadku przewiduje się wzrost zainteresowania magazynowaniem energii. Z tego też powodu należy zastanowić się nad tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia do swojego domu.
Roczny uzysk energii a wielkość magazynu energii
Wielu prosumentów zastanawia się, jak duży powinien być magazyn energii przeznaczony dla standardowego domu jednorodzinnego. Klienci wielokrotnie podają roczny uzysk energii ze swojej instalacji fotowoltaicznej w celu dobrania magazynu. Jednak jak wyjaśnia Mykhailo Sorochynskyi, Architekt Produktów ESS w BMZ Poland oraz gość jednego z wydań Webinarowej Środy, jest to podejście błędne.
Magazyn energii zawsze powinien być dobierany do dobowego zużycia energii przez klienta. Jest to spowodowane tym, że każde gospodarstwo domowe posiada indywidualny profil zużycia energii w ciągu dnia
zwraca uwagę Mykhailo Sorochynskyi.
Przykładowo, jeśli prosument zużywa najwięcej energii w czasie dnia, to optymalnym rozwiązaniem będzie rozbudowa istniejącej instalacji fotowoltaicznej, a nie dobranie magazynu o większej pojemności. W takiej sytuacji instalacja o większej mocy pomoże w optymalnym pokryciu zapotrzebowania energetycznego na bieżąco, a magazyn będzie pokrywał jedynie chwilowe niedobory mocy instalacji fotowoltaicznej. Natomiast jeśli klient zużywa większość energii wieczorami lub nocą, gdy instalacja fotowoltaiczna pracuje z najmniejszą wydajnością, magazyn powinien być zdecydowanie większy, niż w pierwszym przypadku.
W celu odpowiedniego doboru systemu magazynowania energii powinniśmy również zwrócić uwagę na dobową generację energii w mikroinstalacji OZE. Jak już wspomniano, pozwoli to na optymalne wykorzystanie produkowanej energii, jak i stałą pracę magazynu. Urządzenie to w celu zachowania jak najlepszych parametrów pracy powinno pracować codziennie, a nie jedynie w przypadku sytuacji awaryjnych.
Czynniki dodatkowe
Zazwyczaj dla standardowego domu jednorodzinnego optymalny jest magazyn energii o pojemności około 10 kWh. Jednak wiele zależy od indywidualnych cech każdego domu. Instalator przed montażem urządzenia powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad oraz audyt energetyczny budynku. Dodatkowo pomocne będzie sprawdzenie, jak wygląda przebieg obciążenia domu. Oczywiście najważniejszymi parametrami, które należy rozpatrzyć w tym przypadku jest ocena sposobu ogrzewania, chłodzenia, a także obecność innych urządzeń takich jak kuchenka indukcyjna itp. Równie ważne jest odpowiednie sterowanie nadwyżkami energetycznymi. Jeśli posiadamy w naszym domu wiele urządzeń, które są w stanie spożytkować nadwyżki, to naturalnie nie będziemy potrzebowali tak dużego magazynu jak wtedy, gdyby ich nie było.
Optymalnie dobrany gwarantuje nie tylko większą efektywność użytkowania mikroinstalacji fotowoltaicznej, ale także mniejsze koszty. Zbyt duży magazyn, czyli niedostosowany do naszych potrzeb, tylko zwiększa niepotrzebnie koszty oraz okres zwrotu inwestycji.