Z uwagi na mnogość typów i dużą rozpiętość mocy modułów PV znacznie łatwiej dostosować moc baterii słonecznych do inwertera niż odwrotnie tak, aby w pełni wykorzystać jego możliwości. Oczywiście to założenie jest poprawne, gdy nie posiadamy ściśle limitowanej powierzchni, na której będą znajdować się moduły PV.
Powszechnie przyjęta zasada dopasowania mocy inwertera do generatora PV mówi, że moc generatora powinna mieścić się w zakresie 0,85–1,18 mocy inwertera. W ocenie autora dla optymalizacji instalacji PV wskaźnik ten należy zawęzić. W polskich warunkach klimatycznych moduł fotowoltaiczny nigdy nie osiągnie mocy nominalnej wyznaczonej w warunkach STC. (…)

W polskich warunkach klimatycznych maksymalna rzeczywista moc instalacji fotowoltaicznej nie będzie przekraczać nawet krótkotrwało 90% mocy nominalnej generatora PV, a długotrwało 80% mocy nominalnej generatora PV wyznaczonej w warunkach STC.
Z tego względu, w ocenie autora, optymalnie dobrana moc generatora PV powinna wynosić:
• 0,92–1,18 mocy inwertera w przypadku konstrukcji transformatorowych,
• 0,95–1,2 – mocy inwertera w przypadku konstrukcji beztransformatorowych.
Zależność ta jest prawidłowa dla instalacji skierowanych na południe pod kątami 15– 60 o . W przypadku zwiększania kąta pochylenia instalacji lub odchylenia jej więcej niż 30 o od kierunku południowego przewymiarowanie generatora PV w stosunku do inwertera powinno być jeszcze większe z uwagi na spadającą wartość nasłonecznienia głównie w okresie letnim, który jest krytyczny dla przeciążenia inwertera.
Bogdan Szymański GLOBEnergia
Czytaj całość w GLOBEnergia 4/2013:
