Jak duży magazyn energii będzie odpowiedni dla domu jednorodzinnego?
Magazyny energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Nierzadko urządzenia magazynujące energię są kolejną decyzją inwestycyjną po montażu paneli fotowoltaicznych. Jaka pojemność baterii będzie optymalna dla standardowego domu jednorodzinnego w Polsce?

Podziel się
Zadaniem magazynu energii jest gromadzenie bezemisyjnej energii wyprodukowanej w mikroinstalacji wiatrowej lub fotowoltaicznej. Urządzenie umożliwia konsumpcję nadwyżek energii w godzinach wieczornych, także w nocy. W ten sposób konsumujemy więcej energii, którą wytworzy nasza instalacja, innymi słowy minimalizujemy oddawanie i pobieranie energii z sieci na rzecz większego wykorzystania własnej energii. Magazyn zwiększa bezpieczeństwo energetyczne niezależność od zakładów energetycznych, ale także powoduje, że koszty użytkowania domu zmniejszają się do minimum.
Wielu prosumentów, w tym naszych Czytelników, zastanawia się, jak duży magazyn energii będzie potrzebny do zamontowania w standardowym domu jednorodzinnym. Czy bateria powinna zapewniać dobowe, tygodniowe, a może sezonowe zapotrzebowanie na energię? To pytanie padło podczas jednego z wydań Webinarowej Środy, której gościem był Dariusz Siwek - Architekt Produktów - Systemy Magazynowania Energii w BMZ Poland.
Ekspert wyjaśnił, że mówiąc o sezonowym i tygodniowym, nie ma możliwości, by przydomowy magazyn energii zapewnił zapotrzebowanie. Takie funkcje posiadają np. magazyny przemysłowe, czyli o wiele większej pojemności. Magazyn takiego rozmiaru byłby całkowicie nieopłacalny dla typowego domostwa. W przypadku tygodniowego zapotrzebowania magazyn energii byłby odpowiedni w domku letniskowym, jednak i tu wyzwaniem byłyby koszty i konieczność sporego przewymiarowania instalacji fotowoltaicznej, jeżeli obiekt miałby być użytkowany także zimą. Poszukując optymalnego rozmiaru dla domowego magazyny energii, trzeba uwzględnić przede wszystkim dobowe zapotrzebowanie domu na energię elektryczną oraz średnią (w skali roku), dobową generację energii w mikroinstalacji OZE.
- Patrzymy na dobowe zużycie lub generację, gdyż w takim cyklu zakładamy jego pracę. W ciągu dnia się ładuje, w ciągu dnia się rozładowuje - wyjaśnił Siwek.
Analizując rozmiar magazynu energii nie powinniśmy patrzeć tylko na szczyt sezonu generacyjnego, gdzie moglibyśmy kumulować całą wyprodukowaną energię. Dla instalacji o mocy 6-7 kW byłby to wolumen kilkudziesięciu kilowatogodzin, więc magazyn musiałby być bardzo duży. Należy opierać się na wartościach uśrednionych dla wszystkich słonecznych dni roku. W opinii Siwka magazyn musi cały czas pracować, by był opłacalny. Wiele się mówi o funkcji zasilania awaryjnego i - faktycznie - magazyn energii w parze z falownikiem, który taką opcję wspiera, może to zapewnić, jeżeli instalacja zostanie do tego dostosowana. Jednak zawsze będzie to funkcjonalność dodatkowa, podstawowym zadaniem dla magazynu jest codzienna praca mająca na celu zwiększenie poziomu autokonsumpcji energii wytworzonej z instalacji PV.
Dla standardowego domu jednorodzinnego optymalny jest magazyn energii o pojemności około 10 kWh. Dużo zależy od instalatora, który przed montażem powinien przeprowadzić wywiad oraz audyt energetyczny, a także sprawdzić jak wygląda przebieg obciążenia domu. Najważniejsza będzie ocena odbiorów energochłonnych takich jak sposób ogrzewania (pompa ciepła, bojler elektryczny CWU itp.), chłodzenia (klimatyzacja), obecność płyty indukcyjnej itp. Warto w pierwszej kolejności sterować odbiorami w taki sposób, by korzystały bezpośrednio z nadwyżek energii z PV, a dopiero resztę kierować do magazynu energii.
- Mówiąc o przedziale przewidujemy magazyn od 7 do 15 kWh, ale jest to pole do popisu dla instalatora, aby zrobił audyt energetyczny i dobrał optymalne urządzenie, a ponadto wiele będzie zależało od tego, jakie zostaną zaproponowane dopłaty w ramach programu Mój Prąd 4.0 - powiedział Siwek.
Przed doborem magazynu poproś o audyt energetyczny
Optymalnie dobrany gwarantuje nie tylko większą efektywność użytkowania mikroinstalacji fotowoltaicznej, ale także mniejsze koszty. Zbyt duży magazyn, czyli niedostosowany do naszych potrzeb, tylko zwiększa niepotrzebnie koszty oraz okres zwrotu z inwestycji.
Ile trzeba zapłacić za instalację PV o mocy 8 kW, która uwzględnia możliwości jej rozbudowy o magazyn energii? O cenę zapytaliśmy jedną z firm wykonawczych.